Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 22. září 2021 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vědec vyzývá firmy, ať zveřejní jména výzkumníků

Vědec vyzývá firmy, ať zveřejní jména výzkumníků

21.12.2013 12:35
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: red
Ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd prof. RNDr. Václav Hořejší (foto) vyzval majitele biotechnologických firem Michala Zahradníčka, aby zveřejnil jména vědců, kteří pracují na projektech financovaných z veřejných peněz. Prof. Hořejší tak reaguje na dopis, ve kterém si Michal Zahradníček stěžuje na publikaci článků redakce Medical Tribune...

V České republice je možné inkasovat stamiliony korun z veřejných peněz za vědecké projekty, které vůbec neprobíhají. Firmy PrimeCell Therapeutics a.s, Centrum buněčné terapie a diagnostiky a.s. a Národní centrum tkání a buněk a.s. jsou propojené společnosti, vjejichž čele stojí Michal Zahradníček. Od roku 2009, kdy firmy vzniky, získaly tyto společnosti stamilionové dotace na výzkumy voblastí tkání a buněk.

Jen na projekt 4MEDi, který vzniká vareálu FN Ostrava, získala firma PrimeCell zdotací přes Czechinvest více než miliardu korun. Firmy přitomnikdy nezveřejnily složení svého vědeckého týmu, nejsou známy ani konkrétní výsledky jejich vědeckých projektů.

Letos vlistopadu redakce MT dokonce zjistila, že firma Národní centrum tkání a buněk získala z veřejných peněz 100 milionů korun na vědecké projekty, na kterých ve skutečnosti pracují jiná výzkumná centra – více ZDE

Začátkem prosince zaslal Michal Zahradníček dopis řediteli Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky Prof. RNDr. Václavu Hořejšímu, ve kterém se snaží informace redakce MT zpochybnit. Mimo jiné píše:

„Přečte-li si kdokoliv zmíněný článek, pak se pravděpodobně zamyslí nad otázkou: jaká je vlastně jeho pointa? A co je výsledkem tohoto článku? Jsou zde doložena opravdu nějaká konkrétní pochybení naší firmy, anebo se jedná jen o umně seskládaný soubor smyšlených či polopravdivých informací tak, aby novinář docílil svého?“ (Celé znění dopisu najdetena konci článku v dokumentu pdf.)

Zahradníček vdopise také například píše, že podmínky získávaní dotací v programech vyhlašovaných agenturou dále TAčR a Ministerstva průmyslu a obchodu jsou velmi striktní, sčímž prof. Hořejší nesouhlasí. Celou jeho odpověď Michalu Zahradníčkovi uvádíme zde:

Vážený pane inženýre,

Děkuji za Váš dopis. Musím se přiznat, že pro aktivity redaktorky Bezděkové mám pochopení. Skutečně nechápu, proč se zdráháte uvést jména biomedicínských expertů, kteří pro Vás pracují - samozřejmě to potom vyvolává pochybnosti o serióznosti Vašeho podnikání. Aniž bych se chtěl jakkoli vyjadřovat k Vašim výsledkům a produktům (nemam k tomu žádné podklady), je mi dobře známo, že v tomto oboru působí ve světě spousta velmi podezřelých subjektů (často se o tom píše ve velmi seriozních vědeckých časopisech jako je Nature či Science).
Pokud jde o náročnost například Ministerstva průmyslu a obchodu při přidělování dotací na různé projekty, rozhodně nesdílím Váš názor, ze kriteria jsou tam striktní - v některých případech se financovaly doslova skandální věci (viz například proslulý případ "Detekce osoby za překážkou" -
- něco takového by vGrantové agentuře České republiky bylo naprosto nemožné...).
Pokud jde o terapeutické použití kmenových buněk (jiných než hematopoietických) - pokud vím, tyto postupy nepatří mezi postupy oficiálně schválené Ministerstvem zdravotnictví nebo jiným oficiálním organem. Pokud vím, stejná situace je i v mezinárodním měřítku.
Nedávno jsem si všiml článků, ve kterých se v tomto smyslu cituje vyjádření ministerstva a Vědecké rady České lékařské komory:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-hnizdil.php?itemid=20724
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-hnizdil.php?itemid=21490

Rozhodně si myslím, že byste měli přinejmenším zveřejnit složení vašeho výzkumného týmu.

S pozdravem

Václav Hořejší

Původní dopis Michala Zahradníčka - viz níže v dokumentu.

red, www.tribune.cz

DokumentyCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky