Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 04. duben 2020 | Svátek má Ivana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Přenosné pumpy na parenterální výživu umožní pohyb mimo domov

Přenosné pumpy na parenterální výživu umožní pohyb mimo domov

06.01.2014 06:47
Zdroj: ČTK
IKEM má jako první v ČR dvě přenosné pumpy, které umožní pohyb mimo domov pacientům i v době, kdy jsou napojeni na parenterální výživu. Pořizovací náklady jsou zhruba 60.000 korun na jednu pumpu. IKEM se domluvil s pojišťovnami na příspěvku, takže se mu investice vrátí zhruba za 4,5 roku.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

V případě klasické pumpy jsou totiž pacienti upoutáni na lůžko i 16 hodin denně, a jejich společenský život, studium či cestování jsou pro ně téměř tabu, sdělila luvčí IKEM Veronika Velcová.

Problémy s nefunkčním střevem má v ČR téměř 300 lidí, z nich 30 dětí. Pumpa je pro ně jedinou možností, jak fungovat téměř jako zdravý člověk.

Život zcela změnila přenosná pumpa čtyřiatřicetileté Monice Malíčkové z Mostu. "Vůbec se to nedá srovnat. Nelze slovy vyjádřit, jakou psychickou úlevu cítím. Konečně můžu existovat jako normální člověk - zajít si do obchodu, chodit na kurzy kreslení nebo do divadla," popsala své pocity žena, která dosud trávila denně 16 hodin napojená na klasickou pumpu.

Monika nemá tenké střevo a velkou část tlustého střeva, její tělo neumí přijímat živiny.

Přenosná pumpa váží jen 327 gramů, dosud užívané typy měly několik kilogramů. Dá se sbalit s několika litry výživného roztoku do batohu, který Monika nosí na zádech. Baterie vydrží až 17 hodin, se záložní se doba prodlouží i na více než 24 hodin bez nutnosti nabíjení.

"Přenosná pumpa vypadá a chová se jako mobilní telefon. Ovládání je intuitivní, přístroj má displej, na kterém se v případě potřeby objeví upozornění, dá se vložit SIM karta, která nám, lékařům, může odesílat data, a my si tak jednoduše můžeme překontrolovat, zda pacient dodržuje například stanovené množství živin," vysvětlil lékař IKEM Petr Wohl.

Cena nové pumpy je podle něj srovnatelná se starším typem, pořizovací náklady jsou zhruba 60.000 korun na jednu pumpu. IKEM se domluvil s pojišťovnami na příspěvku, takže se mu investice vrátí zhruba za 4,5 roku.

IKEM podle ředitele Aleše Hermana usiluje v rámci speciální pracovní skupiny o to, aby se přenosné pumpy staly standardem dostupným pro všechny pacienty, kteří z nich mohou mít užitek.

ČTKCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky