Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 04. duben 2020 | Svátek má Ivana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Slovenští zdravotníci ze státních nemocnic se dočkají vyšších platů

Slovenští zdravotníci ze státních nemocnic se dočkají vyšších platů

20.01.2014 12:09
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: ivb
O navýšení platů bojují slovenští lékaři a sestry už několik let. Zatímco někteří z nich se vyšších příjmů domohli už před rokem, jiní lékaři či zdravotní sestry si na tuto změnu museli počkat. Aktuální vývoj situace, včetně průměrného platu sester a lékařů na Slovensku najdete uvnitř článku...

Zdravotníci a další zaměstnanci 24 specializovaných nemocnic najdou od poloviny letošního ledna na výplatní pásce vyšší finanční částky. Půjde o valorizaci základní složky platu, a to o 4 procenta. Tato změna se nedotkne všech zdravotníků.

Jak uvedl internetový deník webnoviny.sk, valorizace se nebude týkat těch zaměstnanců, kterým byla mzda v roce 2012 a 2013 zvýšená na základě zákonů upravujících odměňování lékařů, zubních lékařů, sester a porodních asistentek.

Navýšení příjmů zdravotníků ve slovenských nemocnicích je výsledkem několikaletého jednání odborů svládou.

Anton Szalay, předseda slovenských zdravotnických odborů považuje za nejdůležitější výsledek dohody to, že zaměstnavatelé jsou nyní nuceni garantovat úroveň minimálních mzdových nároků sester a porodních asistentek.

„Ve zdravotnictví jde o týmovou práci všech profesí. Proto není možné žádnou skupinu zvýhodnit na úkor ostatních. proto bylo cílem jednání zmírnit neopodstatněné rozdíly vodměňování mezi zaměstnanci jednotlivých profesí vuniverzitních, fakultních a specializovaných zdravotnických zařízeních,"uvedl předseda odborů Anton Szalay.

Slovenský tisk citoval také mluvčí tamního ministerstva zdravotnictví: „Máme eminentní zájem na tom, aby o pacienty vnašich nemocnicích bylo stoprocentně postaráno, aby se jim dostalo lékařské a ošetřovatelské péče vté nejlepší kvalitě. Proto je informace o zvyšování platů pozitivní, a doufáme, že není poslední,“ uvedla mluvčí resortu Zuzana Zvolenská.

Dodala, že podpis dodatku je pozitivním signálem o tom, že zdravotnické profese, kterých se zvýšení platů týká, jsou pro každodenní chod nemocnice nenahraditelné a potřebné.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví dále uvedlo konkrétní čísla z konce roku 2012. Průměrný plat zdravotních sester a porodních asistentek ve fakultních a specializovaných nemocnicích byl vprůměru 1016 eur (necelých 28 tisíc korun), lékaři měli vprůměru 2500 eur (67.5 tisíc korun).

(ivb), www.tribune.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky