Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 01. březen 2021 | Svátek má Bedřich
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Centrum buněčné terapie chystá unikátní léčbu diabetické nohy

Centrum buněčné terapie chystá unikátní léčbu diabetické nohy

17.07.2014 18:44
Zdroj: ČTK
Autor: Lenka Horáková
Léčbou tzv. diabetické nohy za pomoci kmenových buněk z tukové tkáně se bude zabývat biofarmaceutická společnost 4MEDi - Centrum buněčné terapie a diagnostiky v Ostravě. Na nové metodě, díky které by diabetici nemuseli přijít vlivem nemoci o nohu, budou lékaři spolupracovat s výzkumníky z Izraele.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Sdělila mluvčí společnosti Andrea Gutová.

Léčbou poškozených cév na nohách v důsledku cukrovky už se zabývá Národní Centrum Tkání a Buněk v Brně, které k tomu využívá kmenové buňky z kostní dřeně. Nová metoda využití tukové tkáně je však méně náročná i riziková.

Ostravské centrum buněčné terapie a diagnostiky, které se zabývá klinickým vývojem a výrobou nových produktů regenerativní medicíny, se na spolupráci v léčbě problémů diabetické nohy dohodlo s izraelskou společností Stem Cell Medicine. Nová metoda pomůže zejména diabetikům, kterým cukrovka způsobuje nedokrvení tkání v nohách a jejich odumírání.

"Často to vede ke ztrátě dolní končetiny. Novou léčbou podpoříme novotvorbu cév, zlepšíme prokrvení tkání, což povede k záchraně nohy nebo alespoň k omezení rozsahu ztráty. Pacient tak místo amputace pod kolenem přijde například jen o palec," uvedla vedoucí lékařka centra Dagmar Hrůzová.

Dosud lékaři mohli zabránit u diabetiků amputaci nohy díky kmenovým buňkám z kostní dřeně. Podle Hrůzové je nová metoda šetrnější. "Kmenové buňky z tukové tkáně působí stejně jako kmenové buňky z kostní dřeně. Odběr tukové tkáně je ale pro pacienta méně bolestivý i náročný a rizikový než odběr kostní dřeně," řekla lékařka. Metoda podle ní umožní rozšířit indikační kritéria léčby například o pacienty, kteří mají nemocnou kostní dřeň. "Očekáváme, že kombinace kmenových buněk a mikročástic z biomateriálu zvýší účinnost léčby," poznamenala Hrůzová.

Syndromem diabetické nohy trpí v České republice přes 40.000 pacientů. "S narůstajícím výskytem diabetu a stárnutím populace očekáváme, že výskyt onemocnění poroste," sdělil náměstek ředitele pro vědu a výzkum Fakultní nemocnice Ostrava Václav Procházka, který je za českou stranu hlavním odborným řešitelem projektu spolupráce s Izraelem. Projekt potrvá do roku 2017 a jeho úkolem je prokázat bezpečnost a účinnost kmenových buněk z tukové tkáně při léčbě syndromu diabetické nohy.

Centrum buněčné terapie v Ostravě se zabývá léčbou nemocí za pomoci kmenových buněk stejně jako Národní Centrum Tkání a Buněk v Brně. Obě centra spadají pod společnost PrimeCell Therapeutics.

Lenka Horáková

ČTKCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky