Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 08. červenec 2020 | Svátek má Nora
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Zubaři radí ústní vodu pro prevenci kazu

Zubaři radí ústní vodu pro prevenci kazu

23.10.2014 22:13
Zdroj: ČTK
Zubaři v Česku podporují osvědčený trend severských zemí podložený medicínskými studiemi, že předcházet zubnímu kazu pomáhá vedle kvalitní zubní pasty také ústní voda s fluoridy a xylitolem, řekl dnes profesor Zdeněk Broukal ze stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Zuby si pravidelně čistí drtivá většina Češek a Čechů, 38 procent podle aktuálního průzkumu používá také ústní vodu, hlavně pro svěží dech.

Zubaři v Česku podporují osvědčený trend severských zemí podložený medicínskými studiemi, že předcházet zubnímu kazu pomáhá vedle kvalitní zubní pasty také ústní voda s fluoridy a xylitolem, řekl dnes profesor Zdeněk Broukal ze stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

"Zubní kaz nemusí být hrozbou, jeho vzniku se dá bránit správným prováděním ústní hygieny, vhodnou životosprávou a fluoridací. Dokonale vyčištěný a fluoridovaný chrup se nekazí," potvrdila organizátoru preventivního programu pro děti Zdravý zoubek Jana Stejskalová.

Fluoridy zvyšují odolnost skloviny proti kyselinám obsaženým v potravě, zpomalují postup zubního kazu a udržují tvrdost povrchu zubu. Xylitol, což je přírodní sladidlo, snižuje schopnost mikroorganismů vázat se na povrchu zubů, tím zpomaluje tvorbu zubního povlaku.

Podle profesora je důležitý také postup čištění. Běžně si lidé zuby vyčistí, pak si ústa vypláchnou vodou, což podle studie švédského stomatologického ústavu Akademie Sahlgrenska snižuje účinek fluoridů obsažených v zubních pastách. Studie proto doporučuje po vypláchnutí úst vodou, kdy se odplaví s pěnou i nečistoty, znovu si je vypláchnout ústní vodou. Podpoří se tím ochrana proti vzniku zubního kazu.

Cílem evropských zubařů, který podle Broukala podporují i čeští zubaři, je, aby děti narozené po roce 2026 prožily podstatnou část života bez tak velkých děr v zubech, aby se musely ošetřovat plombami. I na zdravých zubech totiž jsou místa počínajících kazů, většina se zastaví sama, jen některé se rozvinou v kaz.

"Jde o to tento stav zachovat. To má dvě důležité stránky, jedna, aby byly k dispozici různé opravovací laky, gely, zubní pasty, za druhé aby si lidé zvykli chodit k zubnímu lékaři tak včas a pravidelně, aby se počínající kazy včas podchytily a opravily," shrnul profesor.

Podle průzkumu agentury OMG Research chodí na zubní prohlídku jednou ročně 86 procent z 750 dotázaných, tři pětiny dvakrát do roka, v tomto intervalu hradí prevenci zdravotní pojišťovny. S rozpadem školních zubních prohlídek závisí jen na rodičích, zda dítě k zubaři na prevenci přivedou.

ČTKCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky