Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. leden 2020 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Pojišťovna slibuje lékařům lepší příští rok. Co na to říkáte vy?

Pojišťovna slibuje lékařům lepší příští rok. Co na to říkáte vy?

10.12.2014 09:26
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: red
Všeobecná zdravotní pojišťovna a Česká lékařská komora tvrdí, že od příštího roku se ambulantní lékaři budou mít výrazně lépe. Pojišťovna v úterý oznámila, že od příštího roku zvyšuje výslednou hodnotu bodu, vzdělávající se lékaře čeká finanční odměna a pojišťovna výrazně omezí regulační srážky. Jak se na tyto kroky dívají lékaři v praxi? Napište nám. Podepsané diskusní příspěvky zveřejníme v tištěných MT...

"VZP opakovaně deklarovala, že chce pro své klienty kvalitní péči. Pro její zajištění je nezbytné, aby se lékaři neustále vzdělávali. Vedení VZP a ČLK se proto dohodlo na bonifikaci 1 haléř ke každému bodu pro všechny ambulantní specialisty a ambulantní gynekology, kteří jsou držitelem platného Diplomu celoživotního vzdělávání ČLK. A to navíc ktomu, že už před tím pojišťovna přislíbila bez dalších podmínek zvýšit ambulantním specialistům a gynekologům hodnotu bodu o 1 haléř oproti úhradové vyhlášce," oznámila Všeobecná zdravotní pojišťovna.

VZP rovněž zohlednila námitku ČLK, že praktičtí lékaři vykazují méně výkonů vporovnání sambulantními specialisty či gynekology. Praktičtí lékaři, kteří jsou držiteli platného Diplomu celoživotního vzdělávání ČLK, proto vedle bonifikace prostřednictvím zvýšení hodnoty bodu o 1 haléř získají navíc zvýšení kapitační platby o 50 haléřů. Diplom museli lékaři doložit do 31. března 2014.

Za bod zaplatí VZP více

Množství referenčních bodů bylo pro rok 2014 oproti úhradové vyhlášce navýšeno o 50 % těch bodů, které byly vroce 2012 uhrazeny vsestupné hodnotě. Rok 2012 zde slouží jako referenční období.

Dohoda se týká všech ambulantních specialistů, kteří podepsali na rok 2014 úhradový dodatek vycházející zuzavřené dohody mezi VZP a ČLK. Toto ujednání bude zohledněno ve vyúčtování za rok 2014, zůstávají tudíž vplatnosti úhradové dodatky, včetně záloh ve výši 98%. Vyúčtování bude provedeno vsouladu sdodatky do 30. 4. 2015, tvrdí mluvčí VZP v tiskové zprávě.

Omezení regulací

Bonifikaci za vzdělávání a navýšení hodnoty bodu poznají ambulantní lékaři na svých příjmech až příští rok, kdy jim pojišťovna vyúčtuje rok 2014. Už letos jim ale VZP poslala více peněz díky tomu, že po dohodě sČLK dramaticky omezila regulace při vyúčtování roku 2013. Pokud ambulantní lékaři nepřekročili limit stanovený vyhláškou o více než 200 tisíc korun, nebyla nijak regulována indikace za předepsané léky a zdravotnické prostředky, za vyžádanou péči aza zvláště účtovaný materiál.

Rok 2015 je v jednání

Pro vyúčtování za rok 2014 VZP přislíbila, že kregulacím přistoupí stejně vstřícně jako vpředchozím roce. Důvodem je, že ambulantní segment následuje doporučení pojišťovny ve formě pozitivních listů na léky, a pomáhá tak VZP šetřit. Je to už třetí rok vřadě, co pojišťovna neprovádí žádné regulace za léky.

O případném uzavření dalších dohod pro rok 2015 VZP a ČLK nadále jednají. Lze předpokládat, že jednání budou ukončena poté, co bude známa definitivní podoba tzv. úhradové vyhlášky.

www.tribune.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky