Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. říjen 2021 | Svátek má Teodor

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Zákon o specializačním vzdělávání bude ještě pěkná mela

Zákon o specializačním vzdělávání bude ještě pěkná mela

13.02.2015 08:54
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: MUDr. Miloš Voleman
"Avizovaná a očekávaná novela zákona o specializačním vzdělávání ještě neopustila kanceláře Ministerstva zdravotnictví a už způsobila poprask," píše pro Medical Tribune MUDr. Miloš Voleman, člen představenstva České lékařské komory...

Komentář MUDr. Miloše Volemana k novele zákona č. 95/2004 Sb (Zákon o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta)

Sice ještě neznáme přesné znění zákona, nicméně je zřejmé, že m.j. dojde k redukci počtu základních atestačních oborů. A protože, jak říká komisař Ledvina, „u nás se všecko rozkecá“ už se neoficiálně ví, které obory budou ze základních atestací vyřazeny.

Že nastanou obvyklé tance, kdy každá odborná společnost a mnoho slovutných pánů profesorů bude hlasitě brojit za svůj obor a široce dokazovat, že právě jen ten jejich obor je pilířem celé mediciny, to se celkem očekává. Mě osobně ale překvapilo, že to propukne tak rychle a tak nechutně.

V Mladé frontě DNES dne 11.2.2015 publikoval redaktor Marek Přibil dva články: Delší studium za vlastní peníze. Lékaři hrozí útěkem do ciziny a Lékaři varují: Plán ministra zruší třetinu oborů. Oba články obsahují řadu nepřesností, resp. nemají po obsahové stránce nic společného s realitou. Následně jsme měli s panem redaktorem Přibilem asi dvacetiminutový velmi otevřený telefonický rozhovor. Měl jsem za to, že mluvíme soukromě, a pan Přibil mě také nepožádal o svolení k citaci.

Nyní jsem chtěl napsat „k mému překvapení“, ale to by nebyla pravda. Překvapený jsem nebyl, pouze zhnusený. Dne 12.2.2015 vyšel v Mladé frontě DNES článek pana Marka Přibila. Dětské psychiatry zrušit, řekla komora.

V článku mě pan Přibil cituje. No, cituje. Jak se nazývá to, když z dvacetiminutového rozhovoru vezme jednotlivá slova a sestaví je do dvou vět, které nikdy nezazněly? Já pro to slušný výraz nenacházím.

Redukce počtu základních atestačních oborů bude pro řadu koryfejů velmi nestravitelná záležitost. V minulých letech jsme byli svědky prudkého nárůstu počtu nejrůznějších odborných společností, přičemž skoro každá takto vzniklá společnost záhy požadovala svůj vlastní atestační obor. On totiž stávající systém specializačního vzdělávání úplně ve všem nefunkční nebyl. Pro někoho zdá se fungoval velmi dobře. Jako zdroj penízků. A slimáčci se tak neradi vzdávají salátku.

Kolem novely zákona se toho ještě semele hodně a přes všechna velká slova, která ještě uslyšíme, jsou motivace jasné. Proč ale pan Přibil v MF DNES začal boj s takovým předstihem a proč právě a zrovna za obor dětská psychiatrie? A co ho motivuje k tomu, že používá tak nechutné prostředky?

Na většinu otázek existující jednoduché odpovědi. I tato není složitá.

Ve svém článku Delší studium za vlastní peníze. Lékaři hrozí útěkem do ciziny píše pan Přibil toto: „V dětské psychiatrii jsem zapsaná třetím rokem, teď můj obor ruší. Budu muset začít úplně znovu, ale s dospělou psychiatrií. Přitom jsem ze svého do přípravy už investovala zhruba sto padesát tisíc korun, neboť dětská psychiatrická nemocnice, kde pracuji, opravdu peníze nemá,“ říká Ivana Bezděková.

V seznamu členů ČLK existují dvě MUDr. Ivany Bezděkové. Jedna z nich je internistka, druhá otorhinolaryngoložka. Žádná z nich nepracuje v dětské psychiatrické nemocnici. Dělal tedy pan Přibyl rozhovor s fantómem?

Ale kdepak. Manželka pana redaktora Přibyla je lékařka ahodlá atestovat z dětské psychiatrie.

Nezávislým novinám navěky nehynoucí sláva.

MUDr. Miloš Voleman, www.tribune.cz

člen představenstva ČLKCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky