Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 12. srpen 2020 | Svátek má Klára
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Purkyňova lékařská společnost chce více spolupracovat s pacienty

Purkyňova lékařská společnost chce více spolupracovat s pacienty

03.04.2015 08:13
Zdroj: ČTK
Purkyňova lékařská společnost má nové vedení. Její nový předseda profesor Štěpán Svačina (foto) uvedl na první tiskové konferenci mimo jiné, že společnost podporuje plnou proočkovanost dětí a léčbu kmenovými buňkami u diabetiků považuje za nedostatečně ověřenou.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Purkyňova lékařská společnost podporuje plnou proočkovanost dětí. Léčbu kmenovými buňkami u diabetiků považuje za nedostatečně ověřenou a spolupracuje na novele vyhlášky, která rozšíří možnosti léčby konopím.

Nový předseda společnosti profesor Štěpán Svačina to uvedl na první tiskové konferenci nového vedení. Společnost má téměř 35.000 členů a na rozdíl od České lékařské komory je v ní členství dobrovolné.

"Plány společnosti jsou, aby byla více vidět, aby se toho více odehrávalo, jak ve smyslu organizování odborných věcí, tak ve vztahu k pacientům," shrnul Svačina. Prvním úkolem je lepší spolupráce s pacientskými organizacemi a zaměření na úlohu lékařů v edukaci pacientů. Cílem je šířit vědecky podložené poznatky lékařských věd.

Léčbu kmenovými buňkami u diabetiků je podle Svačiny nutno dál zkoumat. "Domníváme se, že je to v tuto chvíli ještě výzkumná metoda a že by neměla být hrazena z veřejného zdravotního pojištění," řekl.

Purkyňova společnost také zpochybňuje kampaně odpůrců očkování. "Já si myslím, že je zapotřebí respektovat obvyklá očkování a povinné spektrum vakcín," řekl člen předsednictva Otto Herber. Otázka podle něj je snad jen ta, zda musejí dostávat děti hexavakcínu, nebo mohou rodiče volit alternativy, kdy se očkování rozloží na delší časový úsek. "Pokud splní očkování, které je povinné, tak je jedno, jakou cestou. Pokud ale rodiče trvají na alternativě, musí ji jako nadstandard zaplatit," shrnul.

K léčebnému využití konopí uvedl člen předsednictva profesor Jan Švihovec, že se upřesňují podmínky podávání léčebného konopí, změny budou i v indikacích a lékařském oprávnění. "Zůstal by speciální recept, upřesňují se podmínky, jak bude vypadat," řekl.

Novela vyhlášky se týká konopí pro přípravu individuálního léčivého přípravku v lékárně podle potřeb pacienta. Ve vyhlášce je podle Švihovce jediný kontroverzní bod, a to rozšíření podání konopí i na dětský věk.

"Pediatrické společnosti se domnívají, že by takové plošné uvolnění nemělo být. S léčbou konopím u dětí jsou jen malé zkušenosti a publikací, které by opravňovaly uvolnění, je ještě méně," řekl. Existuje podle něj také podezření, že konopí může u někoho vyvolat psychické změny, zejména v dětském věku, které mohou dlouhodobě přetrvávat. "Společnost proto rozšíření léčby konopím i na děti nepodporuje," shrnul.

Purkyňova lékařská společnost je dobrovolné sdružení, oproti České lékařské komoře není v ní členství povinné. Sdružuje 116 lékařských společností a 39 lékařských spolků. Tradice společnosti sahá do roku 1862, kdy císař František Josef potvrdil založení Spolku českých lékařů.

ČTKCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky