Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. leden 2021 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Britští praktici mají vyšší plat než jejich premiér

Britští praktici mají vyšší plat než jejich premiér

20.04.2015 13:29
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: ivb
Už několik let jsou britští praktičtí lékaři terčem kritiky za své vysoké příjmy. Podle deníku Daily Telegraph si většina praktiků vydělá více než 150 tisíc liber ročně (téměř 6 milionů korun). Mají tak vyšší příjem než jejich premiér David Cameron, který si domů odnese pouze 142 tisíc liber za rok. Pacienti i politici přitom poukazují, že primární péče v Británii je zcela nedostatečná...

Platy praktiků navýšila labouristická vláda o celou třetinu vroce 2004. Zároveň přijala opatření, podle kterého se praktičtí lékaři nemusejí starat o své pacienty mimo své ordinační hodiny, což způsobilo stávající velké problémy vprimární péči, upozorňuje server Daily Mail.

Premiér David Cameron loni vlétě Britům přislíbil, že jeho vláda tento problém vyřeší. Vpříštích pěti letech má vyčlenit celkem 400 milionů liber na pokrytí rozšířené primární péče ve večerních hodinách a o víkendech. David Cameron přislíbil, že do roku 2020 budou mít Britové kdispozici primární péči sedm dnů vtýdnu od 8 hodin ráno do 8 hodin večer.

Lékaři se však na tento slib dívají skepticky – dostupnost služeb primární péče sedm dnů vtýdnu je podle nich nereálná, protože Británie nemá dostatek lékařů v tomto oboru.

Asociace rodinných lékařů (Family Doctors Association) uvedla, že tyto plány nemají žádný reálný základ a sumu, kterou chce vláda uvolnit, označila jako zcela nedostatečnou. „Podobná prohlášení se zcela míjí srealitou. Primární péče je vtuto chvíli vnejhorší krizi za posledních třicet let,“ uvedl na adresu premiéra prezident Asociace rodinných lékařů Dr. Petr Swinyard

Povinné zveřejnění příjmů od roku 2016

Součástí změn vorganizaci primární péče vBritánii má být také povinnost každého praktického lékaře zveřejnit svůj průměrný příjem na internetu. Údaje mají být dostupné od března příštího roku. „Cílem opatření je, aby pacient měl lepší představu o tom, kolik si jeho praktický lékař vydělá,“ uvedl deník Daily Mail.

Proti výši příjmů britských praktiků se ozvali už před časem zástupci britské organizace daňových poplatníků The Tax Payers´Alliance: „Lékařům náleží dobrá odměna za jejich důležitou práci. Je ale nepřijatelné, aby dostávali tyto astronomické částky,“ uvedl pro deník Daily Telegraph šéf organizace Matthew Sinclair.

ivb, www.tribune.cz

foto: Shutterstock.com
Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky