Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 01. březen 2021 | Svátek má Bedřich
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Politici slíbili sestrám lepší zítřky

Shutterstock.com

Politici slíbili sestrám lepší zítřky

07.05.2015 10:45
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: ivb
„Vyjednávací pozice sester je oproti zástupcům lékařů slabá. Budeme se snažit, aby ta pozice byla lepší,“ slíbil sestrám na parlamentním semináři šéf VZP Zdeněk Kabátek. "Vaše platy se odvíjejí od platby za státní pojištěnce. Pokud se podaří prosadit navýšení plateb, půjde do zdravotnictví více peněz a bude možné třeba navyšovat platy i zdravotních sester,“ připojil se ke slibům Tom Phillip náměstek ministerstva pro zdravotní pojištění...

Už jen několik měsíců má ministerstvo zdravotnictví na to, aby předložilo vládě novelu zákona o nelékařských povoláních. Tato klíčová legislativa by měla nahradit nedokonalý zákon 96/2004, který podle odborné veřejnosti zcela rozložil vzdělávání nelékařů. Parlamentní seminář, kterého se účastnily desítky nelékařů, ale ukázal, že samotné sestry se zatím neshodnou na tom, jaké změny by měl zákon přinést.

„Hlavním problémem je nedostatek pracovníků, který ohrožuje chod některých nemocnic nebo oddělení, který má základy v nedostatečném ohodnocení, nekoncepčním vzdělávání, ztrátě motivace a prestiže, v nastavení kompetencí. Zásadní bude, jakou podobu bude nový návrh zákona o nelékařských povoláních nakonec mít,“ uvedla organizátorka parlamentního semináře poslankyně Mgr. Jana Pastuchová (ANO).

Změnami bude muset podle Pastuchové projít vzdělávací systém, především problém dvojkolejnosti vyšších odborných škol a vysokých škol. „Problematicky se rovněž jeví postavení zdravotnického asistenta a jeho kompetencí, resp. toho, že musí pracovat pod dozorem,“ uvedla poslankyně.

Sestra jako nositelka bodového výkonu

„Většina nemocnic si personální vyhlášku vykládá tak, že minimální počet nelékařského personálu je optimální počet. Což jsou dvě rozdílné věci a podle toho pak situace vnemocnicích vypadá,“ upozornila PhDr. Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester.

Podle šéfky ČAS by zdravotní sestra měla dostat peníze za činnost, kterou provádí.„Sestra by měla být nositelkou bodového ohodnocení výkonu, který sama vykonala. Vpraxi se často setkáváme stím, že některé výkony reálně vykonávají nelékaři, a přesto je nositelem bodového ohodnocení lékař. A to by se mělo změnit. Tyto výkony by měly být jasně definovány a následně správně začleněny do systému bodového ohodnocení.“

Na semináři zaznělo, že sestry některé úkony vykonávají lépe než lékaři. „Například stomické sestry jsou schopny velmi specifické péče o pacienty – edukují, vyplňují poukazy, radí votázkách používání.“

Do diskuse o finančním ohodnocení sester se na semináři zapojil také ředitel VZP Zdeněk Kabátek: „Vyjednávací pozice sester je oproti zástupcům lékařů – například ambulantních specialistů nebo praktických lékařů - mnohem slabší. Budeme se snažit, aby ta pozice byla lepší.“

„Jsem potěšena, že vedení největší zdravotní pojišťovny si je vědomo disproporcí při vyjednáváních, která byla dosud vedena, a hodlá tuto situaci změnit. Stejně tak se bude Česká asociace sester snažit, aby její vyjednávací pozice byla silnější a dosáhla lepších podmínek pro nelékaře. Například právě u zmiňovaného bodového ohodnocení práce sester,“ reagovala prezidentka asociace sester.

Na semináři o nelékařských povoláních byly znát ze strany sester také určité antagonie k lékařům. Zdravotní sestra Zlata Pražanová, která má dlouholeté zkušenosti i praxi vSaúdské Arábii, poznamenala: „Pokud by byly sestrám přidány kompetence a byly za tyto činnosti zaplaceny, potřebovalo by naše zdravotnictví méně lékařů.“

„K tomuto stavu stejně naše zdravotnictví spěje,“ glosoval súsměvem tyto názory náměstek ministerstva zdravotnictví pro zdravotní péči prof. Josef Vymazal.

Platy sestřiček znavýšení plateb za státní pojištěnce?

"Vaše platy se odvíjí od platby za státní pojištěnce, pokud se podaří prosadit navýšení plateb, půjde do zdravotnictví více peněz a bude možné třeba navyšovat platy i zdravotních sester. Takže držte palce,“ slíbil na semináři sestřičkám MUDr. Tom Phillip náměstek ministerstva pro zdravotní pojištění.

Slibům o navýšení financí na platy nelékařů však samotné sestry příliš nevěří. "Když dostaneme balík peněz, lékaři to rozeberou a na sestry toho mnoho nezbude. Vždycky lékaři sestry válcují,“ uvedla vrchní sestra chirurgického centra v Krajské nemocnici Liberec Ladislava Kohoutová.

Dá se tedy vůbec zaručit, že případné finanční prostředky skutečně doputují na výplatní pásky sester? „Pevně věřím, že pokud vedení resortu jasně deklaruje navýšení platů sester a dalšího nelékařského personálu stejně tak, jak tomu bylo vminulosti například u lékařů, a objem financí na to bude vsystému jasně definován, tak se navýšení reálně promítne i ve výplatních páskách nelékařů. Řekla bych, že zde záleží zejména na vedení té které nemocnice. Pokud jsou finance jasně definovány, mělo by to být zárukou pro to, že se nerozplynou a doputují tam, kam mají. Tedy ksestrám,“ odpověděla na dotaz Medical Tribune šéfka ČAS Martina Šochmanová.

Iva Bezděková, www.tribune.cz
Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky