Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 11. červenec 2020 | Svátek má Olga

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vrátí se studium všeobecné sestry zpět na střední školy?

foto: autorka

Vrátí se studium všeobecné sestry zpět na střední školy?

14.07.2015 11:50
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Dana Krásová
Návrh novely zákona o vzdělávání nelékařských zdravotnických pacientů provázejí nekonečné diskuse. Podle všeho se nyní dostává velké podpory té variantě, podle které by se získání kvalifikace všeobecné sestry opět vrátilo na střední zdravotnické školy s tím, že by se kvůli požadavkům EU prodloužila délka studia tohoto oboru na pět let. Co by takové řešení přineslo? Čtěte komentář zdravotní sestry Dany Krásové, členky pracovní skupiny při ministerstvu zdravotnictví...

Myslím, že není žádným tajemství když napíši, že jsem jedna z podporovatelek tohoto řešení. Po dlouhých diskuzích a zkoumání našich možností se nakonec dospělo k tomuto návrhu. Jsem přesvědčená, že naše vzdělávání je neefektivní a vcelku zdlouhavé.

Samozřejmě tím nechci říct, že zbytečné. Jen mi nepřijde v pořádku, že výše vzdělání u nás ruku v ruce nejde se zvýšenými kompetencemi, větší zodpovědností a také vyšším finančním ohodnocením. Pakliže chceme a asi i budeme muset přijmou nějaké pečlivě vybrané kompetence od lékařů, musí nás na ně školy a tady právě vidím smysl ve studiu na škole vysoké, připravit. V nemocnicích je akutní nedostatek personálu, nejen sester ale i pomocného personálu a lékařů.

Je nutné tento personál motivovat k tomu, aby do systému vůbec chtěl vstoupit, aby se mu v něm pracovalo dobře, za slušných pracovních podmíneka aby bylnáležitě finančně ohodnocený.To vše je nutné úpravami legislativy zajistit. Jedno bez druhého nic moc nevyřeší. Obrovsky vzrůstají tlaky zahraničních agentur, které naše zdravotníky lákají ven. Je nutné si uvědomit, že nám bude chybět každá ruka. A stav se bude jen zhoršovat.

Dále je nutné nastavit podmínky tak, aby systém nenutil zdravotníky porušovat zákony proto, aby se udržela dostupnost péče. Narážím tím, na absolventy oboru zdravotnický asistent, kteří jsou právě z důvodů kritického počtu personálu nasazováni za minimální plat na pozice sester. Více v mém nedávném článku Plošné vzdělávání je nesmysl.

Myslím, že je nutné zajistit, aby sedobřevyškolení absolventi dostalico nejdřívedo praxe, aby nám v ní takézůstali a nelákalo je tolik právě zahraničí. Na druhou stranu se jim nesmí cesta ven samozřejmě uzavřít dalším nešťastným rozhodnutím. Je nutné začít od začátku.

Zkvalitnit střední školy, klást důraz na praktickou výuku, navrátit této práci prestiž a zdravotníkům hrdost, že jí mohou vykonávat. Na ministerstvu zdravotnictví se zakládá k této novele pracovní skupina, která návrh bude pečlivě posuzovat a bude brát v úvahu všechny připomínky.Já bych v této skupině jako sestra z praxe měla být také. Co nám návrh přinese, uvidíme nejspíš po prázdninách. Zatím je nutné sbírat od kolegů podněty a zamýšlet se nad všemi riziky, aby nám nevznikl zase další problém.

Dana Krásová, www.tribune.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky