Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 21. duben 2021 | Svátek má Alexandra
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Lékaři: letošní návrhy pojišťoven jsou nejhorší

foto: shutterstock.com

Lékaři: letošní návrhy pojišťoven jsou nejhorší

02.09.2015 09:42
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Iva Bezděková
Návrhy pojišťoven na letošní úhradovou vyhlášku jsou podle některých lékařů nejhorší, co zažili. Pokud ministerstvo zdravotnictví vydá vyhlášku podle návrhů pojišťoven, bude to znamenat stagnaci vývoje ambulantní péče a prodlužování čekací doby na vyšetření.

"Letošní dohodovací řízení je pro mne nejhorší. Letos poprvé jsem vidělaočividnou totální neochotu zástupců všech pojišťovendohodnout se o kompromisech,“ říká oční lékařka MUDr. Ludmila Říhová, která se účastní dohodovacího řízení jako zástupce ČLK už téměř deset let.

„Každý rok jsme vždy jednali v mantinelech vymezených MZ a pojišťovnami s politickouzakázkou. Vždy jsme se ale snažili "nějaký" kompromis včetně pojišťoven dohodnout. I když jednání skončila nedohodou, byla přípravou pro ministerstvo zdravotnictví k vypracování úhradové vyhlášky,“ poznamenává MUDr. Říhová. Více v článkuOčima lékařky: Jak probíhalo letošní dohodovací řízení

Podobný názor má také fyzioterapeut MUDr. Jiří Wicherek,který je předsedou OS ČLK Plzeň-jih. Pokud bude vydána úhradová vyhláška podle návrhů pojišťoven, bude to znamenat stagnaci, prodlužování objednacích dob k vyšetření.Občanům už ovšem pravou příčinu, jako obvykle, nikdo nesdělí. Pacienti tak budou nadále udržováni v představě, že lékaři jsou lenoši, kteří už neví, co by za to nicnedělání chtěli,“ míní MUDr. Wicherek a dodává:

„Připomínám ještě, že před zavedením tzv. regulačních poplatků byla hodnota bodu 1,05 Kč, nyní stále pouze 1,03. Pro srovnání – před dvaadvaceti lety byla při tvorbě tzv. Sazebníku kalkulována hodnota bodu 1,0 Kč.“

Lékař: budu muset zavřít periferní pracoviště

Radiodiagnostik MUDr. Pavel Bouška zKarlových Varů se domnívá, že výsledky dohodovacího řízení jsou každý rok horší než vroce předchozím. „Proto ten letošní je v danou chvíli skutečně nejhorší. Za katastrofální považuji návrh na snížení hodnoty bodu; ve svém důsledku je to prognosticky ta vůbec nejhorší informace, kterou jsem zatím obdržel. Filozoficky totiž znamená, že hodnota práce poskytovatelů zdravotní péče klesá; vzato tržním hlediskem, jímž se plátci nepochybně řídí: zdravotní “práce” je na trhu moc, proto je nutné ji zlevnit, abychom ji takto regulovali. Zdravotníci si vydělají méně, slabší bez rezerv - neschopni platit prosté náklady - jednoduše “uhynou”. Pokud si dobře vzpomínám, obdobná situace byla kdys dávno na Slovensku, hodnota bodu poklesla až někam k pěti haléřům. Zdravotní péči si pacienti v podstatě platili sami, a to v rámci šedé ekonomiky. Cesta do pekel,“ odpovídá na dotaz MT a pro dokreslení ilustruje svou vlastní situaci:

„Poskytuji služby komplementu, radiodiagnostiku. Jednoduchou kalkulací jsem dospěl k závěru, že v případě poklesu, či snad i jen stagnace hodnoty bodu budu nucen ukončit činnost tzv. malých, periferních pracovišť, sloužících na menších poliklinikách pro chirurgy, ortopedy a jiné specialisty v oblastech se spádem cca 10 – 12 tis. obyvatel. Již nyní je poskytovaná RDG péče v těchto lokalitách ve ztrátě, udržuji ji jen z kolegiality. Při poklesu příjmů se činnost zde nejen nevyplatí, ale následné ztráty by mohly ohrozit fundamentální principy mateřského oddělení. Diagnostiku bych byl nucen centralizovat na jedno, maximálně dvě místa v okresním městě, lidé z okolí by museli bohužel dojíždět. Regulační poplatky měly své opodstatnění – nejen jako další příjem poskytovatelů, ale i jako skutečný regulativ; koneckonců se to odráží i ve výrocích našich předních politických představitelů, kteří již nyní uvažují o jejich znovuzavedení,“ popisuje konkrétní problémy MUDr. Bouška.

Kubek: není přijatelné, aby dostaly peníze jen nemocnice

Prezident ČLK Milan Kubek poukazuje na to, že celý systém dohodovacího řízení se potácí v krizi. „Možnost dosažení dohody komplikuje špatný jednací řád, který jednak nesmyslně spojuje do jednoho segmentu například ambulantní specialisty s dialýzou nebo laboratoře a zobrazovací komplement, a za druhé dává prakticky každé pojišťovně právo veta. Stávající stav pojišťovnám vyhovuje. Dohodovací řízení dále degradoval bývalý ministr Heger, když zkrátil lhůty pro jednání, která kvůli tomu probíhají o prázdninách v čase dovolených, bez znalosti relevantních ekonomických podkladů. Situace se ještě více zkomplikovala letos, kdy je na základě aktivity poslance Hovorky, byť snad dobře míněné, byly zkráceny lhůty pro vydání úhradové vyhlášky ministerstvem,“ poznamenává prezident ČLK.

Cílem lékařské komory je podle jeho slov je zvýšit cenu lékařské práce a především promítnout nárůst výběru pojistného do úhrad zdravotnickým zařízením a to tentokrát také soukromým lékařům.

„Není pro nás přijatelné, aby znovu rostly úhrady pouze nemocnicím. Kompenzace za tzv. regulační poplatky slibuje ministr Němeček i v příštím roce ponechat ve stávajícím stavu. Není to spravedlivé vůči lékařům, kteří léčí děti. Tuto nespravedlnost způsobila tuším bývalá ministryně Filipiová a současná vláda ji řešit odmítá,“ poukazuje prezident Milan Kubek.

Iva Bezděková, www.tribune.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky