Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 16. leden 2021 | Svátek má Ctirad
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Zdravotníci dostali návrh úhradové vyhlášky na příští rok

foto: Shutterstock.com

Zdravotníci dostali návrh úhradové vyhlášky na příští rok

18.09.2015 13:52
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Iva Bezděková
Ministr zdravotnictví Němeček ještě minulý týden slíbil, že díky navýšení ceny lékařské práce v seznamu zdravotních výkonů o 10 procent, porostou lékařům příjmy. Dnes předložil ministr zdravotnictví návrh úhradové vyhlášky na příští rok, která však zřejmě s těmito sliby evidentně nepočítá...

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo návrh úhradové vyhlášky na příští rok. „U většiny segmentů dojde kmírnému nárůstu příjmů,“ shrnul ministr Němeček. Nemocnice by měly příští rok za lůžkovou péči dostat od zdravotních pojišťoven o 2,5 procenta peněz více než letos. Stejně by se úhrady měly zvednout i za následnou péči. Stomatologové by měli získat o dvě procenta větší úhrady než loni. Bez limitů by nově měly být platby za porody, péči o novorozence či léčbu nákazy virem HIV.

"Všechny segmenty požadovaly více. Zdroje jsou ale omezené," řekl ministr stím, že se ještě úhradová vyhláška může na základě dalších jednání měnit.

Mezi hlavní změny úhradové vyhlášky na rok 2015 je navýšení prostředků na platy zdravotníků. „Navýšení paušální úhrady u akutní péče o 2.5 procenta umožňuje 5 procentní nárůst tarifních platů,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Nemocnice

U akutní lůžkové péče se má paušál snížit, pokud by nemocnice nevykázaly ani 98 procent letošních hospitalizací. Dosud byl tento limit pouze 96 procent. Když naopak bude léčby od 104 do 120 procent letošního množství, proplatí jim pojišťovny 85 procent zcelkové částky. Do regulací za vyžádanou péči se přestanou zahrnovat screeningy. Ministerstvo nově zavádí sankci za výrazný nárůst překladů.

Do individuálně smluvně sjednané složky úhrady mají být zahrnuty další balíčky. Zatímco dříve byly do této oblasti zahrnuty kardiostimulátory, kardiovertery a stenty, nově přibudou ještě transplantace, kochleární implantáty, TEP a katarakty. Ochranná léčba na psychiatrii je vyjmuta z regulací na ZUM-ZULP, léčivé přípravky a vyžádanou péči.

Ambulantní specialisté

Asi nejvíce překvapení jsou předloženou úhradovou vyhláškou amublatní specialisté.Ministr zdravotnictví Němeček ještě minulý týden slíbil, že díky navýšení ceny lékařské práce v seznamu zdravotních výkonů o 10 procent, porostou lékařům příjmy. Současné znění úhradové vyhlášky na příští rok však zřejmě stěmito sliby evidentně nepočítá.

„Voblasti ambulantní péče je úhrada na unikátního pojištěnce navýšena o 1 procento,“ zveřejňuje MZ prozatímní znění úhradové vyhlášky na příští rok.

Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů MUDr. Zorjana Jojka to znamená, že zavizovaného 10 procentního nárůstu nedostanou ambulantní specialisté příští rok vůbec nic.

„Úhradový vzorec je postavený tak, že limit je dán úhradou na jednoho pojištěnce zroku 2014 krát počet pojištěnců vroce 2016 krát koeficient 1,01. Koeficient 1,01 je tam jistě kvůli tomu, protože vroce 2014 byla hodnota bodu dle vyhlášky 1,02 Kč a nyní je navržená 1,03 Kč. Jenže vroce 2015 už byla hodnota bodu dle vyhlášky 1,03 Kč. Projde-li úhradová vyhláška vtéto podobě, pak ztoho 10 procentního navýšení ceny práce vsazebníku dostanou ambulantní specialisté vroce 2016 nulu,“ poznamenává předseda SAS a dodává:

„Proč byl před několika dny takový humbuk kolem plánu navýšení ceny práce v SZV o 10%, když např. AS v roce 2016 z toho nedají ani procento? Ministerstvo asi bude reagovat, že 1% navíc dávají. To je ale proti roku 2014, nikoli proti roku 2015. Pokud bychom byli hrazeni podle současného návrhu úhradové vyhlášky, pak by většině z nás úhrady klesly. V roce 2015 máme totiž ve valné většině na základě jiné (ale kolektivní) dohody hodnotu bodu 1,04 Kč. Na toto si umím představit reakci, že přeci se můžeme dohodnout znovu, otázkou ale je, kolik nechali pro takovou dohodu prostoru. Jde o to, že v důvodové zprávě je napsáno, že MZ očekává nárůst příjmů systému přes 10 miliard, ale skoro 9 miliard už využívá mimo ambulantní sektor. Tedy může se stát, že zdravotní pojišťovny nebudou mít prostor k tomu, aby s námi o jiné dohodě jednaly,“ obává se MUDr. Jojko.

Redakce MT se proto ministra zdravotnictví zeptala, zda je pravda, že stávající podoba úhradové vyhlášky de facto vylučuje jeho předchozí slib o 10 procentním nárůstu ceny lékařské práce.

„Já bych neřekl, že to bude nula. Já jsem od začátku říkal, že nepůjde o skokové navýšení, ale postupné. Stanovisko Sdružení ambulantních specialistů se příliš neliší od stanoviska ostatních skupin, které měly nedohodu. Jednání ještě nejsou uzavřena. My předpokládáme, že se s ambulantními specialisty na toto téma sejdeme a knějaké dohodě dojdeme,“ odpovídá na dotaz MT ministr Němeček.

Praktičtí lékaři

Praktičtí lékaři pro dospělé by měli mít kapitační platbu 52 Kč za splnění podmínek – ordinanční hodiny, návštěvní služba, preventivní prohlídky, screeningy. Při neplnění podmínek by se jim kapitační platba snížila až na 49 Kč.

Pokud má praktický lékař vkartotéce více než 15 procent pojištěnců, kteří ho vposledních třech letech vůbec nenavštívili, byla by mu za tyto pojištěnce kapitační platba snížena.

Úhradová vyhláška počítá sbonifikací praktiků za poskytování zdravotních služeb vrámci lékařské pohotovostní služby. Pokud praktici vezmou aspoň deset pohotovostí za rok, dostanou příspěvek 30 tisíc korun.

Letošní úhradová vyhláška musí ve sbírce zákonů vyjít již vříjnu. Začala totiž platit legislativa, podle které budou smlouvy mezi poskytovateli a pojišťovnami platné až jejich zveřejněním.

Iva Bezděková, www.tribune.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky