Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 04. duben 2020 | Svátek má Ivana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Karcinomu prostaty přibývá, stal se nejčastějším zhoubným onemocněním

ilustrační foto: JupiterImages

Karcinomu prostaty přibývá, stal se nejčastějším zhoubným onemocněním

26.10.2015 05:56
Zdroj: ČTK
Karcinomu prostaty u českých mužů raketově přibývá, za posledních deset let stoupla o 56 procent. Překonala tím výskyt karcinomu tlustého střeva, která dosud byla nejčastějším zhoubným onemocněním mužů v Česku.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Karcinomu prostaty u českých mužů raketově přibývá, za posledních deset let stoupla o 56 procent. Překonala tím výskyt karcinomu tlustého střeva, která dosud byla nejčastějším zhoubným onemocněním mužů v Česku.

ČTK to sdělil přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol a 2. lékařské fakulty UK profesor Marek Babjuk.

Příznivou zprávou je, že ve stejném období klesla úmrtnost o 14 procent.

"Česká republika v tomto ohledu výrazně předběhla zbytek států východní Evropy a dohání vyspělé západní země," řekl. Lepší výsledky léčby vedou podle něj i k tomu, že počet pacientů, kteří s rakovinou prostaty žijí, stoupl za deset let až o 200 procent.

Poznatky vyplývají z Národního onkologického registru a mezinárodní studie EuroCare 5.

V letech 2008 až 2012 rostl meziročně počet nově zjištěných případů rakoviny prostaty o šest procent, tento trend pokračuje. Zatímco v roce 2012 žilo v Česku 43.913 mužů, kteří tuto rakovinu měli nebo ji v minulosti prodělali, pro letošní rok se očekává až 59.293 případů. To je růst o 35 procent.

Příští rok by mohlo v Česku žít 63.424 mužů se zhoubným nádorem prostaty a v roce 2020 téměř 80.000, uvedl propočty expertů Babjuk.

V pokročilém stadiu se nemoc zjistí až u 20 procent mužů, letos by to mohlo být až 13.000 mužů. "Za velký úspěch moderní medicíny ale můžeme považovat to, že až 40 procent pacientů v posledním stadiu rakoviny žije déle než pět let, to je zcela ojedinělé," doplnil přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc profesor Bohuslav Melichar.

Právě v léčbě pozdějších stadií vidí Melichar velký prostor pro zlepšení. "Každý pacient v dobrém fyzickém stavu s odhalenou rakovinou v pokročilém stadiu by měl být léčen v komplexním onkologickém centru. Pozorujeme ale velké regionální rozdíly v dostupnosti péče těchto center. Téměř 40 procent pacientů tuto možnost nevyužívá a je potřeba kontinuálně pracovat na zvýšení počtu těch, kteří centrum navštíví," dodal.

ČTKCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky