Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 24. únor 2021 | Svátek má Matěj
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Sobotka: Platy zdravotníků by měly růst rychleji, aby neodcházeli

foto: autor Tomáš Novotný Medical Tribune

Sobotka: Platy zdravotníků by měly růst rychleji, aby neodcházeli

19.11.2015 06:25
Zdroj: ČTK
Výdělek zdravotníků by měl růst rychleji, aby české zdravotnictví bylo schopno konkurovat a sestry a lékaři neodcházeli do ciziny. Kvůli tomu bude nutné zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění. Na celostátní poradě odborářů z nemocnic to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Výdělek zdravotníků by měl růst rychleji, aby české zdravotnictví bylo schopno konkurovat a sestry a lékaři neodcházeli do ciziny. Kvůli tomu bude nutné zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění. Na celostátní poradě odborářů z nemocnic to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle něj není v Česku prostor na rušení nemocnic. Odbory upozorňují na nedostatek personálu ve zdravotnických zařízeních. Varují před další vlnou odchodů do zahraničí a zhoršením péče.

"Máme za sousedy Rakousko a Německo, to je velká mzdová konkurence... Musíme přesvědčit naše partnery ve vládě - a zatím se nám to nepodařilo, že růst platů má své důvody a ve zdravotnictví by měl být rychlejší. Němci vedou v češtině kampaně a lákají střední zdravotnický personál. Pokud nebudeme schopni konkurovat, máme velký problém," uvedl Sobotka.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že výdělek českého lékaře odpovídá pětině příjmu německého doktora. Na Slovensku by se nyní měl také zvednout plat sester o několik set eur, uvedli odboráři.

Kvůli vyššímu odměňování je nutné podle Sobotky zvýšit i platby státu do zdravotního pojištění za děti, studenty či seniory. Do systému by tak přiteklo víc peněz. Nyní stát odvádí měsíčně za osobu 845 korun, od ledna bude dávat 870 korun. Odvody zaměstnanců, zaměstnavatelů i lidí bez práce jsou výrazně vyšší.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) novinářům řekl, že situaci znovu prověří a bude zvýšení navrhovat. Podotkl, že to má vláda i ve svém prohlášení.

Platy ve zdravotnictví se mají od ledna zvednout o pět procent, odboráři žádají pro pracovníky v nemocnicích úpravu tarifů o deset procent. Stěžují si i na to, že se liší odměňování ve státních a soukromých zařízeních a zdravotníci v privátních nemocnicích přidáno nedostávají. Podle premiéra se srovnáním tarifů počítá návrh zákona o neziskových nemocnicích, který připravil Němeček.

Podle krizového štábu nemocnic a zdravotníků by ale navrhovaná norma situaci v ČR ještě zhoršila a vzniklo by "dvourychlostní zdravotnictví", neziskové nemocnice by byly proti ostatním ve výhodě.

Řešení vidí předseda vlády i v reformě vzdělávání zdravotníků, aby lépe odpovídalo potřebám praxe. Prostor pro rušení nemocnic podle Sobotky v Česku není. "V minulých letech došlo k výrazné redukci lůžkového fondu... Rušení není cesta z hlediska dalšího fungování zdravotní péče u nás, abychom byli schopni ji garantovat pro pacienty," uvedl premiér.

Odbory žádají vládu, aby úřadům práce přidělila tři miliardy na podporu nových pracovních míst pro zdravotníky v nemocnicích. Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové by tak mohlo vzniknout přes 7500 postů pro sestry a sanitáře. Je přesvědčena o tom, že by se pak personální situace v nemocnicích zlepšila a pracovníci by z nich přestali odcházet.

Sobotka je připraven o tom jednat. Chce požádat ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD), aby provedla analýzu, zda je možné tolik lidí na taková místa v Česku vůbec najít.

Někteří odboráři na své poradě Němečka kritizovali. Řekli mu, že pro zdravotníky zatím nic neudělal, jen se jim vysmívá a situaci zlehčuje. Němeček to popřel.

ČTKCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky