Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 25. únor 2021 | Svátek má Liliana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Zdravotnictví v hradeckém kraji hrozí nedostatek personálu

foto: JupiterImages

Zdravotnictví v hradeckém kraji hrozí nedostatek personálu

19.11.2015 07:00
Zdroj: ČTK
Zdravotnictví v Královéhradeckém kraji hrozí v dalších letech nedostatek kvalifikovaného personálu. Vyplývá to z návrhu koncepce zdravotnictví Královéhradeckého kraje, kterou schválili krajští radní.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Zdravotnictví v Královéhradeckém kraji hrozí v dalších letech nedostatek kvalifikovaného personálu. Vyplývá to z návrhu koncepce zdravotnictví Královéhradeckého kraje, kterou schválili krajští radní.

Dokument týkající se období 2016 až 2020 budou ještě 7. prosince schvalovat zastupitelé. Představitelé hejtmanství novinářům řekli, že se v dokumentu nepočítá s rušením některé z nemocnic.

"Nejsou navrhovaná žádná konkrétní opatření týkající se sítě nemocnic, měla by se řešit pouze například změna některých akutních lůžek na lůžka následné péče," řekla krajská radní pro oblast zdravotnictví Jana Třešňáková. Hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc připomněl plánované investice do krajských nemocnic, například rozsáhlou rekonstrukci Oblastní nemocnice v Náchodě.

Koncepce uvádí, že v kraji v roce 2013 ve zdravotnictví pracovalo 13.883 lidí, z toho například 2520 lékařů včetně stomatologů. "Nejkritičtější je věková struktura lékařů. Nyní máme 21 procent lékařů ve věkové kategorii nad 60 let, v kategorii 50 až 59 let je to 24 procent lékařů," řekla Třešňáková. Podle ní po odchodu některých starších lékařů není možné sehnat náhradu.

"Tuto situaci známe na Broumovsku a v odlehlých částech Rychnovska, kde po odchodu do důchodu či opuštění ordinace není lékař, který by ordinaci praktického lékaře převzal. Ta situace bude eskalovat v průběhu 10 až 15 let," řekla Třešňáková. Dodala, že se jedná o celorepublikový problém, který je způsobený například odchodem absolventů lékařských fakult do zahraničí.

Podle Třešňákové je nutné hledat cesty, jak současný zdravotnický personál v kraji udržet a jak vychovávat odborné zdravotnické pracovníky pro budoucí období. Nový dokument se zabýval situací nejen v krajských nemocnicích, ale také ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové či mezi soukromými praktickými lékaři.

Třešňáková považuje za důležité odměňování pracovníků či investice do zdravotnických zařízení, aby lidé měli dobré podmínky pro práci. "V rámci Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, který řídí činnost krajských nemocnic v hradeckém kraji se snažíme také vytvářet program benefitů pro zaměstnance," řekla Třešňáková.

Královéhradecký kraj má čtyři nemocnice, ve kterých je zhruba 1500 lůžek a pracuje v nich více než 2000 zaměstnanců.

ČTKCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky