Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 19. říjen 2021 | Svátek má Michaela
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Záchranka by měla být státní. Stejně jako hasiči a policie

Záchranka by měla být státní. Stejně jako hasiči a policie

01.12.2015 09:30
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: ivb
České zdravotnictví by mělo mít pouze jednu státní záchranku. V současnosti funguje několik záchranných služeb spravovaných kraji a letecká záchranná služba je dokonce v rukou soukromých firem. Centralizaci záchranky navrhuje Česká lékařská komora a myšlenku podporují také poslanci. Naopak zástupcům zdravotnické záchranné služby se takový nápad nezamlouvá...

Návrh se objevil v době, kdy Evropa řeší otázky spojené s hrozbou teroristických útoků. Centrální státní záchranná služba by v případě teroristického útok usnadnila komunikace mezi regiony.

"Navrhujeme zřízení jednotné státem řízené zdravotnické záchranné služby. Měla by fungovat ve stejném režimu jako policie nebo hasiči. Jde tady o bezpečnost státu, není možné to nadále nechat v působení komerčních vlivů," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubekpro server Aktuálně.cz

Záchranná služba by do budoucna měla mít jednoho zřizovatele a jednu centrálu. "Nevím, proč tomu tak dnes není. Je to, jako kdybychom si řekli, že policiinahradí bezpečnostní agentury a armáduochranky. To také nejde," doplnil Kubek.

V okamžiku, kdy se Česko stane terčem teroristického útoku, může podle něj nastat problém, a to hlavně v komunikaci mezi jednotlivými regiony.

Poslanci chystají novelu

Myšlenka jednotné záchranné služby zaujala tajké některé poslance zdravotního výboru Sněmovny. "Je to dobrý nápad, který rozhodně podpořím. Z hlediska bezpečnostiasi není moc výhodné mít ve státě čtrnáct samostatných záchranek, které spravují kraje. Do toho se sem míchají i soukromé firmy," řekl pro Aktuálně.cz například předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzulaz ANO s tím, že jeho kolegové už sepisují návrh novely zákona.

Naopak podle ředitele Asociace zdravotnických záchranných služeb Marka Slabého myšlenka centralizace záchranných služeb dobrá není. Podle něj stávající stav plně odpovídá evropskému standardu a dokonce jej v celé řadě aspektů převyšuje a není nutno jej měnit.

Podrobná vyjádření zastánců i odpůrců změny připravujeme.

ivb, www.tribune.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky