Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

V Ostravě se vyvíjí potvrzovací test na virus zika

foto: Shutterstock

V Ostravě se vyvíjí potvrzovací test na virus zika

16.02.2016 06:16
Zdroj: ČTK
Odborníci ze Zdravotního ústavu v Ostravě připravují potvrzovací test, který by spolehlivě prokázal virus zika. Test by mohl být k dispozici už v březnu. V Rusku již zachytili první případ nákazy virem zika.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Odborníci ze Zdravotního ústavu v Ostravě připravují potvrzovací test, který by spolehlivě prokázal virus zika. Uvedl to Radiožurnál. Vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Hana Zelená řekla, že předpokládá, že by test mohl být k dispozici už v březnu.

K vyšetření protilátek na virus zika už nyní v ústavu využívají nový komerční test německé firmy, která ho jako první na světě uvedla na trh. "Je tam ale takový menší problém, že ta souprava je zatím určena pouze pro výzkumné účely, takže výsledky by se v podstatě ještě něčím dalším měly ověřit. Obecně jsou zkušenosti takové, že když se vyšetřují protilátky na flaviviry, mezi něž patří i virus zika, tak my tam velice často vidíme, že jsou takzvaně zkřížené reakce. To znamená, že když člověk prodělá jednu flavivirovou infekci a potom vás vyšetřují v testu na nějakou jinou flavivirovou infekci, tak to může dávat falešně pozitivní výsledky," řekla ČTK Zelená.

Právě proto se v Ostravě snaží vyvinout potvrzovací test, a to i přesto, že firma, která na trh uvedla novou testovací soupravu na virus zika, uvádí, že by se u tohoto testu mělo objevit méně falešně pozitivních výsledků. "Měl by být tedy spolehlivější, ale to zatím nevíme, protože s diagnostikou teprve začínáme," uvedla Zelená.

Potvrzovací neboli neutralizační test podle ní navíc nejde komerčně vyrobit, protože je pro něj zapotřebí mít k dispozici živý virus a živé buňky, na nichž se virus množí. "My ten virus tady už máme, získali jsme ho z jedné evropské laboratoře, která ho měla k dispozici, takže nám ho poskytla. My jsme tady teď ten virus začali množit, protože jsme ho získali malé množství a potřebujeme ho mít větší množství, abychom mohli začít dělat testy," řekla Zelená.

Jakmile bude potvrzovací test k dispozici, bude sloužit k ověření výsledků získaných komerčním testem. "V ideálním případě, když vše bude fungovat, tak si myslím, že bychom to mohli mít v průběhu března. Máme tady ale zase takovou další překážku. Abych si mohla ověřit, že mi to opravdu funguje, tak potřebuju mít nějaký vzorek, o kterém vím, že je pozitivní. Zatím žádný takový vzorek nemám," uvedla Zelená.

V ústavu ale dokážou pozitivní vzorek získat tím, že virem nakazí myši. "Nakazíme myš, která začne tvořit protilátky, potom to odebereme a budeme mít ty protilátky, což bude ten pozitivní vzorek," vysvětlila Zelená. Takový proces je ale zdlouhavý a trvá několik týdnů. Zdravotní ústav by tak pro urychlení potřeboval získat pozitivní vzorek od člověka. "Vzorky nám sem chodí, lidé se nechávají vyšetřovat, ale zatím tam žádný pozitivní nebyl," doplnila Zelená.

Infekce zika se nyní vyskytuje převážně v jižní a střední Americe a v Karibiku. Počet zemí s výskytem viru zika však neustále stoupá. Vir zika přenášený komáry přitom patrně způsobuje mikrocefalii, nedostatečný vývin mozku u novorozeňat. Nejčastějšími příznaky jsou horečka, vyrážka, bolest kloubů a zánět spojivek (zarudlé oči).

V Rusku zachytili první případ nákazy virem zika

Ruští zdravotníci zachytili první případ nákazy virem zika, který blokuje vývin mozku u nenarozených dětí. Podle informací úřadů bylo onemocnění zjištěno u ženy, která se do Ruska vrátila z dovolené v Dominikánské republice. Stav nemocné je prý uspokojivý.

Nakažená žena, jejíž jméno nebylo oznámeno, byla umístěna v karanténě. Lékaři prověřili zdravotní stav rodinných příslušníků, u nichž nebyla přítomnost viru zjištěna. Lékařskou kontrolou prošli i všichni cestující letadla, jímž nemocná do Ruska přiletěla, uvedla ruská hygienická služba.

Agentura Interfax uvedla, že nemocnou je Moskvanka, která přiletěla na moskevské letiště Domodědovo. Klinické příznaky onemocnění se u ní objevily několik dní po návratu z dovolené.

ČTKCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky