Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 19. říjen 2021 | Svátek má Michaela
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Přednosta: Při testování se pacienti dostanou k účinným lékům dřív

foto: Shutterstock.com

Přednosta: Při testování se pacienti dostanou k účinným lékům dřív

14.03.2016 06:37
Zdroj: ČTK
Pro pacienty je účast na testování nových léků podle přednosty Revmatologického ústavu profesora Karla Pavelky přínosem, dostanou se k účinnější přípravkům dřív, než jsou uvolněny pro obecné použití. O zařazení do studie mají podle Pavelky někteří pacienti takový zájem, že se ptají, zda se bude něco testovat.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Lékařům klinické studie umožňují vzdělávat se a seznamovat s novými trendy, ocenil děkan 1. lékařské fakulty UK profesor Aleksi Šedo. Většinu studií hradí výrobci léků, ročně investují v Česku do výzkumu a vývoje miliardu korun.

"Dalším přínosem pro pacienty je to, že jsou komplexně vyšetřeni. Stává se, že díky tomu je u nich včas odhalena nějaká závažná choroba, na kterou by se zřejmě přišlo mnohem později," řekl Pavelka.

Loni posuzoval Státní ústav pro kontrolu léčiv 367 klinických studií, nejčastěji zaměřených na rakovinu, nemoci srdce a cév a neurologická onemocnění. Většina studií byla ve fázi tři, kdy se ověřuje účinnost a bezpečnost léku na stovkách až tisících pacientů.

V první fázi, až po testech na zvířatech, se zkouší na zdravých dobrovolnících, zda lidský organismus látku toleruje. Ve druhé fázi se na menším počtu pacientů hledá vhodná dávka. Čtvrtá fáze sleduje nežádoucí účinky při dlouhodobém užívání a reakce s jinými léky.

Na bezpečnost se při klinických studiích podle Pavelky striktně dbá, postupuje se podle přísných protokolů. Úmrtí je naprostou výjimkou, uvedl Pavelka v reakci na smrt dobrovolníka z počátku roku, který se účastnil testů nového léku v soukromé laboratoři ve francouzském Rennes.

Stalo se to ve fázi jedna klinického zkoušení, tato fáze tvoří v Česku jen čtyři procenta klinických studií. "Za posledních 50 let se to stalo v Evropě podruhé a nikdy v Česku. Zdá se, že tam došlo k selhání při povolení studie, je to naprosto výjimečná záležitost," zdůraznil Pavelka.

"Klinické studie jsou důležité nejen z pohledu pacientů, mají velký význam i pro klinickou medicínu a výzkum," řekl ČTK Šedo. Pro lékaře je studie tréninkem v léčbě, kdy pacienta vyšetřují, hodnotí a hledají vedlejší účinky. Výsledky ovlivňují i zaměření dalšího výzkumu. "Známe řadu případů, kdy klinická studie otevřela cestu novým aplikacím léčiv, s nimiž se původně ani nepočítalo. A na druhou stranu je naprosto klíčovým mechanismem, který se podílí na bezpečnosti léčby," uvedl děkan.

O zařazení do studie mají podle Pavelky někteří pacienti takový zájem, že se ptají, zda se bude něco testovat. Pro zařazení jsou přesná pravidla, určeno je i to, jakým způsobem se pacient osloví. Pacient podepisuje obsáhlý informovaný souhlas, seznámí se předem s přínosy a riziky.

V revmatologii jsou choroby, které dosud nebyly vyléčitelné, nebo jen částečně, takže každý nový preparát přináší podle Pavelky novou naději. "Lidé mi někdy říkali, když mají tu chorobu a nevědí, jestli ji nebudou mít také děti, že jsou hrdí na to, že mohou přispět do zkoumání," řekl.

Mezi pacienty má Pavelka i takové, kteří do studie nechtějí. Buď se bojí rizik, nebo jim vadí, že by jim více času zabrala další vyšetření. "V etických principech studií je, že odmítnutí nesmí vyústit v penalizaci. Pacient je dál řádně léčen konvenčními metodami," shrnul Pavelka.

ČTKCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky