Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. říjen 2021 | Svátek má Teodor
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vakcinace jako nejúčinnější nástroj prevence vážných infekčních onemocnění

ilustrační foto: JupiterImages

Vakcinace jako nejúčinnější nástroj prevence vážných infekčních onemocnění

20.04.2016 09:29
Zdroj: Medical Tribune
Autor: prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc.
Eurokomisař a současně litevský lékař, Vytenis Andriukaitis na svém veřejném vystoupení dne 14. dubna 2016 v Purkyňově ústavu vyjádřil svou podporu očkovacím programům. Jak na tuto problematiku pohlížejí čeští odborníci?
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Eurokomisař a současně litevský lékař, Vytenis Andriukaitis na svém veřejném vystoupení dne 14. dubna 2016 v Purkyňově ústavu vyjádřil svou podporu očkovacím programům, které díky kolektivní imunitě chrání celou populaci před smrtelnými a invalidizujícími infekčními chorobami. Jak na tuto problematiku pohlížejí čeští odborníci?

Stanovisko České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

Vedení ČLS JEP považuje očkování za extrémně důležitý postup. Proto se tradičně hlásí k tzv. Evropskému vakcinačnímu týdnu. Položíme-li si otázku, jak zdravotnictví dokáže měnit zdraví populace – je to farmakoterapie, chirurgické postupy, psychoterapie, edukace o zdravém životním stylu, radioterapie a další postupy.

Všechny tyto postupy jsou však méně účinné než očkování. Vakcinace dokáže nejúčinněji snížit úmrtnost a nemocnost populace. Každý léčebný postup má své nežádoucí účinky, ty jsou však u očkování extremně nízké.

Přesto odpůrci očkování z nepochopitelných důvodů pořádají kampaně proti vakcinaci. Ústavní soud opakovaně potvrdil u povinného očkování zakotvení v české legislativě. Takový legislativní předpis bývá v méně demokratických systémech direktivní.

U nás, podobně jako v jiných vyspělých zemích se snažíme o edukaci populace a nepřímé vynucování proočkovanosti. Tak se daří zatím držet proočkovanost naší populace na dostatečné úrovni.

prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA,
předseda ČSL JEPCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky