Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 12. prosinec 2019 | Svátek má Simona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

SÚKL: K lékovým úsporám by měli přispět pacienti i lékaři

foto: Zdeněk Blahuta, zdroj: MT

SÚKL: K lékovým úsporám by měli přispět pacienti i lékaři

25.05.2016 06:55
Zdroj: ČTK
Ročně se v Česku vyhodí léky za více než dvě miliardy korun. Ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta na semináři nazvaném Léky s rozumem kritizoval nadměrné užívání léků. Podle něj nefunguje koordinační role praktického lékaře při preskripci.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Ročně se v Česku vyhodí léky za více než dvě miliardy korun. Z toho léky za miliardu vrátí pacienti do lékáren, za 360 milionů korun odhodí do komunálního odpadu či spláchnou do kanalizace. V ordinacích vrátí léky za 170 milionů a doma skladují léky za více než 350 milionů, řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta při příležitosti semináře nazvaného Léky s rozumem.

Zhruba polovinu tvoří receptové léky a polovinu přípravky, které si lidé koupili k samoléčbě. "Takže, když připustíme, že je to půl napůl, tak by mohli miliardu ušetřit pacienti a miliardu systém," poznamenal ředitel.

Dvoumiliardová částka je bez DPH a obchodní přirážky. Celkem jsou ročně dodány na český trh léky za 55 miliard Kč, což s DPH a obchodní přirážkou přesahuje 70 miliard korun. "Není mou ambicí číslo změnit ze dne na den a prakticky ho eliminovat. Ale každé snížení dvoumiliardové částky bude benefitem pro pacienty, zdravotníky i životní prostředí," uvedl Blahuta.

Nynější přístup českých pacientů je podle něj nad ekonomické možnosti Česka. Nadměrné užívání léků kritizoval na semináři také předseda Purkyňovy lékařské společnosti profesor Štěpán Svačina. Na interních odděleních nemocnic se setkává s pacienty, kteří berou 20 až 30 tablet denně. Léky mají od praktického lékaře a od několika specialistů, není neobvyklé, že řada přípravků obsahuje stejnou účinnou látku, nebo mohou v kombinaci způsobit nepříjemné vedlejší účinky.

Blahuta řekl, že už teď mají pacienti řadu možností, jak zjistit, zda neužívají některé léky zbytečně. Na pacientském portálu www.olecich.cz najdou léčivé přípravky a text příbalového letáku. SÚKL dává informace také na facebook a na webu má informační brožury a letáky.

"Pacienti se také dozvědí o svém léku od lékaře, měli by se ptát raději víckrát, než ani jednou. Měli by se ptát předepisujícího lékaře, ve vydávající lékárně. To vše může přispět k tomu, že nebudou doma hromadit zásoby léků, nebo dají přednost odpovídající velikosti balení," řekl.

Elektronické propojení dat o užívaných lécích v Česku není. Lékař se nemůže podívat, jaké léky pacient užívá. Nefunguje ani koordinační role praktického lékaře, který by evidoval všechny léky, jež pacientovi předepsali specialisté, či je dostal třeba při hospitalizaci.

SÚKL v rámci chystané povinné elektronické preskripce buduje systém aktivního nahlížení do dat pro pacienta i jeho ošetřujícího lékaře či vydávajícího lékárníka. "V první řadě tam budou léky předepsané lékařem, ale dodatečně a poměrně brzo i možnost přidat léčivé přípravky poskytnuté v lůžkové péči. Pacient si bude moci dohledat i přípravky, které si sám koupil pro samoléčbu," shrnul Blahuta.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky