Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 05. srpen 2021 | Svátek má Kristián
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Národní diabetologický registr zmapuje léčbu diabetu

foto: JupiterImages

Národní diabetologický registr zmapuje léčbu diabetu

21.06.2016 06:37
Zdroj: ČTK
Nejvíc lidí s komplikacemi diabetu je na severu Čech, lékaři ale nevědí, proč tomu tak je. Odpověď na tuto a další otázky, například ohledně věku pacientů a účinnosti léčby v regionech dá Národní diabetologický registr, který začne fungovat od roku 2017.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

První analýzy by pak měly být do roka.

Registr má sledovat, kde je v tuzemsku nejvíc lidí s diabetem a v jakém věku, jak se léčí a zda léčba zabírá. Jestli trpí komplikacemi a jakými. Zmapuje, kolik peněz stojí léčba v jednotlivých krajích. Data pomohou státu, pojišťovnám a lékařům poskytnout diabetikům co nejlepší péči, řekl prezident Diabetické asociace profesor Milan Kvapil.

"Pokud nám registr vždy po třech měsících srovná data o léčbě a komplikacích v regionech, budeme vědět, kam zacílit odborné semináře či preventivní programy. Získáme i přesná data o plýtvání léky. Už nyní tušíme, že část pacientů užívá některé léky duplicitně," uvedl.

Ocenil, že z dat bude možno potvrdit nové kvalitnější a zejména bezpečnější léčebné postupy, což pomůže rychleji je zavádět do léčby.

Registr bude spravovat Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). "Data z nového registru nám pomohou sledovat dostupnost léčby v regionech a umožní předpovědět, kolik péče a kde bude za pár let třeba. Zdravotnický systém se může na nové pacienty lépe připravit a posílit dostupnost v místech, kde péče chybí," řekl ředitel ÚZIS docent Ladislav Dušek. Nynější statistiky mapují jen celkové počty pacientů.

Ujistil, že ochrana dat je ve spolupráci s Úřadem na ochranu osobních údajů plně zajištěna. Registr bude postaven tak, že neumožní v místě ukládání dat a jejich analýzy přímou identifikaci sledovaných pacientů. Plošný registr má v Evropě pouze Švédsko, kde se ale sledují jen vybrané údaje. Český registr bude plošný a zahrne veškeré informace o léčbě.

Do registru budou dodávat data nemocnice a zdravotní pojišťovny. Dostanou zpětnou vazbu, jak léčba zabírá. Odborné lékařské společnosti budou moci kontrolovat, zda lékaři dodržují doporučené postupy.

„Registr odhalí slabá místa v systému. Neměl by zásadně navýšit administrativní zátěž odborného personálu nemocnic,“ doplnil doc. Dušek.

Podle prof. Kvapila by registr mohl přinést i argumenty pro širší zavedení nové terapie diabetu. Mezi moderní antidiabetika patří gliptiny – léčivé přípravky zvyšující přirozenou cestou produkci inzulinu u diabetiků a glifloziny, při kterých diabetici vylučují přebytečný cukr močí. „Randomizované studie sice ukázaly přínos a bezpečnost této léčby, ale takto by se její efekt ukázal i v široké praxi,“ dodal prof. Kvapil.

Náklady na léčbu diabetu tvoří podle odborníků zhruba deset procent zdravotnického rozpočtu, v němž se ročně pohybuje 300 miliard korun. Výdaje spojené s cukrovkou se odhadují na 38 miliard korun ročně, z nich 22 miliard je na léčbu a 16 miliard na sociální dávky a příspěvky pro diabetiky a sníženou produktivitu práce.

Většina peněz na léčbu jde na zvládání komplikací - 100.600 českých diabetiků má postižený zrak, 97.000 chronicky postižené ledviny a 40.000 trpí syndromem diabetické nohy. Infarkt je u lidí s cukrovkou až pětkrát častější než v běžné populaci.

Počty léčených diabetiků v ČR

rok počet
2005 739.300
2006 748.500
2007 755.000
2008 773.600
2009 783.300
2010 806.200
2011 825.400
2012 841.200

Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistikyCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky