Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 28. únor 2020 | Svátek má Lumír
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

ICRC se podílí na výzkumu nových kardiostimulátorů

foto: Shutterstock.com

ICRC se podílí na výzkumu nových kardiostimulátorů

26.01.2017 08:13
Zdroj: ČTK
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (ICRC) se podílí na vývoji nové generace kardiostimulátorů, které mají zamezit srdečnímu selhání a více pomoct lidem s problémy srdce. Nové přístroje se přizpůsobí potřebám pacienta.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Na srdeční selhání v současnosti neexistuje léčba, připomněla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Petra Veselá. Nové přístroje se přizpůsobí potřebám těla pacienta. Současné kardiostimulátory se řídí nastavením a na potřeby pacienta nejsou schopny optimálně reagovat.

Na vývoji se podílí devět partnerů, dostali 135 milionů z grantu Evropské unie. Kromě ICRC se projektu účastní šest univerzit a dvě firmy. Tým z univerzity v Bathu v Anglii vyvinul fyzické modely, které se ukázaly jako účinné v zamezení efektů srdečního selhání. Právě univerzita chce výzkum rozšířit a přenést ho do praxe za pomoci svých partnerů. Grant umožní vývoj, testování a ověření zařízení, které pomůže pacientům s chronickými kardiorespiračními nemocemi.

"Jsou to lidé se srdečním selháním, srdeční arytmií nebo dalšími poruchami, jako jsou poruchy dýchání ve spánku nebo vysoký krevní tlak," uvedla Veselá.

Podle ní jsou současné kardiostimulátory založené na nefyziologických metodách regulace srdečního rytmu. "Například některé využívají data z akcelerátoru k úpravě úrovně srdeční aktivity pacienta. Tato zařízení však někdy nejsou schopna optimální stimulace podle momentálního fyziologického stavu pacienta," uvedla Veselá. Nový kardiostimulátor bude moct aktuálně reagovat na fyziologické podněty z pacientova těla. "Proto bude přirozenější a více v souladu s potřebami pacienta," dodala Veselá.

Animální centrum brněnského centra bude dohlížet na provádění preklinických studií. "Budeme zodpovědní i za to, aby kardiostimulátor dodržoval požadavky Úřadu pro bezpečnost potravin a léčiv USA a britské Agentury pro regulaci léčiv a zdravotnictví, aby mohl v budoucnu získat povolení pro výrobu a distribuci pacientům po celém světě včetně České republiky," řekla vedoucí centra Viola Galligioniová.

Chronické srdeční selhání mají podle ředitele Fakultní nemocnice u sv. Anny Martina Pavlíka až dvě procenta obyvatel a další procento trpí srdeční arytmií. "Ve vyšším věku se procento výskytu obou poruch zvyšuje k deseti procentům. Kardiostimulátor má téměř pět milionů lidí na světě. Lepší typ by jim výrazně zvýšil kvalitu života," dodal Pavlík.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky