Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. leden 2020 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Z peněz na zdravotnictví šlo v ČR na léčbu méně než jinde v EU

foto: JupiterImages

Z peněz na zdravotnictví šlo v ČR na léčbu méně než jinde v EU

15.02.2017 21:05
Zdroj: ČTK
Ve většině členských zemí Evropské unie se v roce 2014 více než polovina peněz vyčleněných na zdravotnictví utratila za léčbu a rehabilitaci. Nejvíce to bylo v Portugalsku (66 procent) a na Kypru (65 procent). Naopak nejméně v České republice (47 procent). Uvedl to ve středu unijní statistický úřad Eurostat.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Po léčbě a rehabilitaci představovaly v členských státech největší náklady zpravidla výdaje na zdravotní zboží. Ty představovaly často nejméně čtvrtinu výdajů na zdravotnictví, ale i zde byly velké rozdíly mezi zeměmi. V Česku, kde více než 30 procent rozpočtu šlo na Eurostatem blíže neupřesněné ostatní výdaje, to u lékařského zboží bylo méně než 20 procent. Například v případě Slovenska to bylo kolem 35 procent.

Celkem nejvíce peněz na zdravotní péči vynakládaly v roce 2014 Německo, Francie, Švédsko a Nizozemsko. V těchto zemích tyto výdaje představovaly asi 11 procent HDP, zatímco v Česku to bylo zhruba 7,5 procenta. V poměru k HDP měly ve sledovaném období nejnižší výdaje na zdravotnictví v Rumunsku (5,1 procenta), Lotyšsku, Estonsku, Lucembursku a Polsku (6,5 procenta).

Z pohledu výše vydaných peněz na zdraví jednoho obyvatele na tom podle Eurostatu bylo nejlépe Lucembursko s 5600 eury (151.000 Kč) a Švédsko s 5000 eury (135.000 Kč). V Česku to bylo 1125 eur (30.400 Kč). Nejhůře na tom bylo devět členských států, kde výdaje na zdravotnictví byly nižší než 1000 eur (27.000 Kč) na obyvatele. Nejhůře v tomto srovnání dopadly Bulharsko s 505 eury a Rumunsko s 388 eury.

Eurostat poznamenal, že při sestavování zprávy na základě informací od jednotlivých zemí nebyly k dispozici žádné údaje z Malty a chyběly některé údaje z Británie. Z toho důvodu nebylo možné vše propočítat na celé společenství 28 evropských zemí.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky