Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. leden 2021 | Svátek má Ilona

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Hledá se ztracený program MUDr. Brothánka

foto: Shutterstock.com

Hledá se ztracený program MUDr. Brothánka

16.02.2017 23:23
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: MUDr. Petr Bouzek
Bývalý šéfredaktor zdravotnické redakce Grada MUDr. Petr Bouzek lituje jedné věci - nepodařilo se mu zachránit unikátní diagnostický program MUDr. Brothánka z Brna, ESYD. Byla to celoživotní práce pana doktora Brothánka, která asi vyšla nazmar, píše Bouzek, který by rád dohledal aspoň části programu.

Pomalu se začínám probírat svým proběhlým životem. Jsou věci, na které jsem hrdý, a jsou věci, kdy opravdu lituji, že jsem je nedokázal dovést křádným koncům.

Ten první dobrý pocit je u mě svázán střetím dílem Čihákovy anatomie. Jako medik jsem se učil anatomii zČiháka a Sinělnikova. Velmi dlouhou dobu existoval jen první a druhý díl Čihákovy anatomie. Když jsem se řízením osudu ocitnul na místě šéfredaktora zdravotnické redakce Grada, napadlo mě, zda by pan profesor Čihák ještě nedopsal onen chybějící díl. Stouto otázkou jsem se sním spojil a domluvili jsme se. Tak mám svůj malinký podíl na tom, že je nejznámější česká anatomie kompletní.

To co se mi nepovedlo a často toho lituji, je expertní počítačový systém MUDr. Brothánka zBrna, ESYD.

Pan doktor Brothánek celý svůj život zapisoval zlékařských knih diagnózy do počítačového expertního programu. Data jsou to nejdůležitější. Vytvořit expertní lékařský program není zase tak složité, ale naplnit ho daty, to je ta obrovská, dlouholetá práce, která jej dělá funkční. Pan doktor Brothánek to dělal. Léta a léta přepisoval diagnostické projevy různých nemocí do počítače. A fungovalo to. Sám jsem viděl, jak je tento systém schopen diagnostikovat vzácné, nebo nejasné projevy nemocí. Má to obrovský význam, když se někdo vrátí zciziny a má nejasné příznaky, nebo dnes, kdy je Evropa zaplavena uprchlíky, se kterými přicházejí i jejich nemoci, na které nejsme zvyklí a se kterými neumíme pracovat. Já sám bych takový program ve své lékařské praxi používal.

Moje představa byla, že by tento program byl umístěný na internetu a každý lékař by měl kněmu přístup. Jenže vdobě, kdy jsem pracoval stouto myšlenkou, byl internet na začátku, fungovalo jen vytáčené spojení a data se přenášela na 3,5 palcových disketách. Ale to je technikálie, to by se časem všechno dalo do kupy.

Díky nepřízni osudu se moje aktivity ktomuto programu zbrzdily, a když jsem chtěl pokračovat, zjistil jsem, že doktor Brothánek bohužel zemřel. Pokusil jsem se kontaktovat jeho syna, ale ten se zapíral a nebyla sním možná žádná domluva.

Tak je mi líto celoživotní práce pana doktora Brothánka, která asi vyšla nazmar.

Nicméně, nějaké programy snad dal do oběhu. Proto prosím, jestli někdo má doma diagnostický program ESYD, ať mi dá vědět. Předem děkuji.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky