Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. leden 2021 | Svátek má Ilona

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Sloučit ministerstvo zdravotnictví s ministerstvem sociálních věcí?

foto: shutterstock.com

Sloučit ministerstvo zdravotnictví s ministerstvem sociálních věcí?

19.02.2017 21:31
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: MUDr. Petr Bouzek
Spolupráce mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR a Ministerstvem zdravotnictví ČR nefunguje, míní MUDr. Petr Bouzek. Podle něj by spojení do jednoho ministerstva tento dlouhodobý problém s negativními dopady mohlo vyřešit.

Vnaší zemi existuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Jistá vazba mezi školstvím a tělovýchovou existuje, ale jde o samostatné entity. Ne všechna tělovýchova se týká školství a ne všechny problémy mládeže se týkají školství a tělovýchovy. Nicméně spojení těchto záležitostí do jednoho ministerstva je jistě ku prospěchu věci a funguje tak již poměrně dlouho.

Máme něco obdobného. Je to sociální sféra a zdravotnictví. Jsou to sice samostatné záležitosti, ale tak úzce spojené, že by si zasloužily jedno ministerstvo. Práce a sociální věci nejsou jedno a to samé. Přesto máme Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Vůbec by nevadilo, kdyby si toto ministerstvo ještě přibralo do své působnosti resort zdravotnictví a vzniklo by Ministerstvo práce, zdravotnictví a sociálních věcí. Tím spíše, že převážnou část záležitostí vnašem zdravotnictví stejně rozhodují zdravotní pojišťovny, nikoliv ministerstvo. Na tak velkou budovu na lukrativním místě je ho škoda.

Zatím ale jsou Ministerstvo sociálních věcí a Ministerstvo zdravotnictví rozdělené. Musí však často spolupracovat a ta jejich spolupráce, to je dlouholetý problém. Nefunguje. Spojení do jednoho ministerstva by tento dlouhodobý problém snegativním dopadem na obě části života naší společnosti mohlo vyřešit.

Místo ministra zdravotnictví by byl náměstek pro zdravotnictví a úplně by to stačilo. Pokud budou obě Ministerstva rozdělená jako dosud, trápení bude pokračovat.

Já možná vím, proč ta spolupráce mezi zdravotnictvím a sociální sférou nefunguje, jak by měla. Vystudoval jsem medicínu, moje manželka studuje nyní vysokou školu se sociálním zaměřením.

Medicína je jasná. Máte nějakou anatomii, histologii, biologii. Pak máte nemoci, jejich příznaky, diagnostiku, diferenciální diagnostiku a terapii. Má to řád a logiku. Díky manželce jsem pročetl několik učebnic ze sociální sféry. To je úplně něco jiného. To je hatlapatlalština bez jasné logiky. S výjimkou záležitostí týkající se zákonů.

Je mi jasné, že lékař a sociální pracovník se nemohou jen tak domluvit. Mluví jinou řečí. Používají jinou logiku. Jenže abychom zaměstnávali předkladatele mezi Ministerstvím zdravotnictví a Ministerstvem sociálních věcí, to by už byl moc velký luxus a problém. Kdyby se tato ministerstva sloučila pod jednu střechu, snad by mohlo dojít ke vzájemnému porozumění, ba přímo prolnutí a věci by se konečně daly do pohybu.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky