Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. leden 2020 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Čeští lékaři míří k elektronickým receptům, Ludvík odklad odmítl

foto: Jupiterimages

Čeští lékaři míří k elektronickým receptům, Ludvík odklad odmítl

19.02.2017 21:34
Zdroj: CT24.cz
Čeští lékaři by příští rok měli podle plánu přejít na systém elektronického vydávání předepsaných receptů. Nadále s tím počítá ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), a to i navzdory výhradám České lékařské komory žádající odklad.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.S elektronickými recepty už nyní pracuje například pražská nemocnice na Bulovce a podle primáře zdejšího očního oddělení Břetislava Brožka modernější přístup šetří čas. Ordinující lékař je totiž nemusí vypisovat ani razítkovat, stačí je vytisknout.

Od příštího roku by se ale tento způsob práce s předepisováním léků měl týkat všech lékařů bez výjimky, což se ovšem nelíbí jejich stavovské organizaci – České lékařské komoře. Systém podle ní prý není dostatečně připravený. "Je třeba zajistit ochranu dat pacientů i ochranu našeho lékařského know-how," uvádí prezident komory Milan Kubek.

Ministr Ludvík ale důvod pro další odklad nevidí; vypisování papírových receptů by příští rok mělo být jen záložní variantou, pro případ, že by například selhalo internetové připojení.

"V této chvíli SUKL signalizuje, že systém je plně připravený," prohlásil – a problém nespatřuje ani v technickém zázemí: "Lékaři budou mít EET, takže víceméně pro ně to připojení k internetu bude nutné."

K lékaři se má jít objednat on-line. Vzorem je Vysočina

Česko má v příštích letech na projekty, které mají zajistit elektronizaci zdravotnictví, čerpat z evropských fondů až dvě miliardy a dvě stě milionů korun, a přenos části zdravotnického servisu do virtuálního by se tak měl týkat i dalších oblastí tuzemské péče o veřejné zdraví, včetně objednávání se na zdravotní prohlídku. V tomto případě se ministerstvo inspiruje zaběhlou praxí všech krajských nemocnic na Vysočině.

V Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Třebíči i Novém Městě na Moravě možnost objednání přes internet funguje už šestým rokem a využívá ji téměř pětapadesát tisíc lidí. Na úvod stačí, aby pacient přišel s občanským průkazem a obdržel heslo, pro příště se pak už může na konkrétní den a čas objednat z pohodlí domova od svého počítače.

Mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová nicméně dodává, že tento způsob přístupu k lékařům není neomezený. "Problém je tam, kde ten člověk potřebuje nějaké doporučení nebo dokumenty. A pokud ambulance není zahrnuta v systému eAmbulance a jde o akutní případ, tak člověk přijde rovnou na urgentní příjem," podotkla.

CELÝ ČLÁNEK ZDECopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky