Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. leden 2021 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Polská televize chválí české zdravotnictví, britské se jí nelíbí

foto: Jupiterimages

Polská televize chválí české zdravotnictví, britské se jí nelíbí

20.02.2017 08:06
Zdroj: ČTK
Nebrat si vzor z Britů ani Švédů, ale raději se podívat na Čechy, doporučila polská zpravodajská televize TVN 24 šéfům polského zdravotnictví. Komentátorka vychází z žebříčku Euro Health Consumer Index (EHCI), jenž srovnává úroveň zdravotnictví ve 35 evropských zemích z pohledu pacienta.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

"Co může Polák závidět Čechovi? I kdyby někdo tvrdil, že už vaříme lepší pivo a že se Praha nevyrovná Krakovu, i tak bude muset souhlasit, že něco se sousedům povedlo mnohem lépe. Zdravotnictví," míní autorka obsáhlého příspěvku na webu stanice.

Zatímco Polsko v žebříčku předstihlo Albánii - a také Bulharsko, Černou Horu a Rumunsko a skončilo páté od konce, Česko těsně zaostalo za Švédskem. S odstupem je za naprostou špičkou v podobě Nizozemska, Švýcarska a dalších bohatých států, píše autorka. V žebříčku je Česko na 13. místě s počtem 780 dosažených bodů.

"Češi představují naprostou výjimku mezi postkomunistickými státy. Jen jim se povedlo změnit systém tak, že během deseti let postoupili do západoevropské skupiny. Jen o vlas je předstihli Švédové, porazili ale Španělsko i Portugalsko, Itálii a Velkou Británii. Tu, kterou polský ministr zdravotnictví Konstanty Radziwill dává Polsku za vzor," dodala.

Poláci si podle ní úspěch Česka uvědomují: loni si téměř 10.000 pacientů z Polska nechalo operovat šedý zákal v českých nemocnicích na náklady polského zdravotnictví, což umožňují předpisy EU v případě, kdy ve vlasti se na zákrok čeká příliš dlouho. V Polsku na operaci čeká půl milionu lidí, v průměru dva roky, v opolském vojvodství 3,5 roku. Soukromá operace stojí několik tisíc zlotých, zatímco v Česku to zvládnou i za méně než 2500 (asi 15.600 Kč), přičemž pacientovi se po návratu do vlasti proplácí 2200 zlotých.

TVN 24 upozornila, že z nejslabší skupiny hodnocených států se dokázala vymanit i chudá Makedonie. A to tím, že zavedla transparentní elektronický systém, čímž zkrátila fronty v ordinacích. Polsko však od autorů žebříčku sklidilo kritiku za ustavičné experimentování a vyhýbání se ověřeným řešením.

Televize připustila, že během let si Polsko mírně polepšilo v zisku dosažených bodů a že vše není špatné. Potíže s organizací systému i s jeho financováním ale zvětšují zaostávání za nejlepšími. Jedním z problémů jsou i dlouhé čekací lhůty na léčení, které nejen škodí pacientům, ale také zdravotní péči prodražují. A představují problém i v Británii nebo ve Švédsku, kde se třeba na vyšetření u dětského psychiatra čeká 18 měsíců. Právě na tyto vzory se polský ministr odvolává.

Žebříček EHCI sestavuje švédská firma, která stejnou metodou roky zkoumá zdravotnické systémy v 35 evropských zemích. Zkoumání zahrnuje 48 faktorů, které z pacientova hlediska rozhodují o efektivitě systému. Přihlíží se k respektování práv pacientů (včetně práva na informace), dostupnost zdravotnických služeb (fronty), výsledky léčby jednotlivých onemocnění, účinnost prevence či spotřebu léků. Stát může získat maximálně 1000 bodů, minimem je 333 bodů.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky