Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. leden 2020 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Účastníci debaty: Financování akutní lůžkové péče má problémy

ilustrační foto: shutterstock.com

Účastníci debaty: Financování akutní lůžkové péče má problémy

20.02.2017 18:41
Zdroj: ČTK
Financování akutní lůžkové péče má mnoho problémů a situace se dlouhodobě neřeší. Podle zástupců části nemocnic je současné nastavení plateb absurdní a nespravedlivé. Různé nemocnice dostávají za stejné výkony různě vysoké platby. Liší se ale i platby pro stejnou nemocnici od různých zdravotních pojišťoven.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Podle některých soukromých poskytovatelů zdravotní péče systém preferuje nemocnice, jejichž zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví. Vyplynulo to z pondělní diskuse o financování akutní lůžkové péče, kterou pořádala Hospodářská komora.

Ředitel kladenské nemocnice Vladimír Lemon vidí hlavní problém financování akutní lůžkové péče v tom, že platby byly nastaveny zhruba před 20 lety a od té doby se nic nezměnilo. Systém je podle něj absurdní a nespravedlivý, protože nemocnice dostávají za stejný výkon různé platby. Výjimečné ale není ani to, že jedna nemocnice dostane od různých pojišťoven za stejnou operaci rozdílné částky.

Například při operaci slepého střeva dostane podle něj kladenská nemocnice od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) asi 29.000 korun, od některých zaměstnaneckých pojišťoven zhruba o 10.000 korun méně. "Není možné, aby za jeden případ, který dělá stejný tým ve stejné kvalitě, dostal od každé pojišťovny jinak," uvedl Lemon. Kladenská nemocnice tak podle něj ročně přichází až o 200 milionů korun.

Bývalý hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann (ODS), který na diskusi zastupoval Sdružení soukromých nemocnic ČR, zase kritizoval složitý vzorec úhradové vyhlášky, podle kterého jsou peníze ve zdravotnictví každoročně rozdělovány. Poznamenal, že úhradovou vyhlášku, která nastavuje platby i do lůžkové péče, podepisuje ministr zdravotnictví, pod kterého spadají velcí poskytovatelé lůžkové péče.

Předseda zdravotnické sekce hospodářské komory Pavel Matoušek považuje za problém to, že se politici neshodnou na tom, jak by měl být systém nastaven. "Jedna parta, která vyhraje volby, něco schválí, za čtyři roky to druhá ruší," uvedl Matoušek. Ministerstvo zdravotnictví je podle něj jako zřizovatel řady nemocnic při nastavování úhrad do zdravotnictví ve střetu zájmů.

Účastníci diskuse se shodli, že bez dohody napříč politickým spektrem se systém nezmění. Na to, jak situaci řešit, ale mají různé názory. Zatímco Adam Vojtěch (za ANO) z ministerstva financí by omezil roli úhradové vyhlášky a dal při domlouvání plateb s poskytovateli zdravotní péče větší pravomoci pojišťovnám, poslankyně Soňa Marková (KSČM) by byla pro vytvoření sítě neziskových zdravotnických zařízení a pro to, aby existovala jen jedna zdravotní pojišťovna.

Podle bývalé ministryně zdravotnictví Zuzany Roithové (KDU-ČSL) by státní nemocnice měly být veřejnoprávními organizacemi, aby nebyly pod politickým tlakem. Roithová si změnu slibuje od systému DRG, který připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky a který by měl stanovit platby za jednotlivé diagnózy.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky