Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 16. leden 2021 | Svátek má Ctirad
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nemocní důchodci a děti budou možná méně doplácet za léky

foto: JupiterImages

Nemocní důchodci a děti budou možná méně doplácet za léky

23.02.2017 07:24
Zdroj: ČTK
Důchodci a děti budou mít možná nižší limity pro doplatky za léky. Poslanci mluví o možných dalších úpravách limitu, při jehož překročení pojišťovny vracejí pacientům peníze, které za léky zaplatí navíc. Předlohu v středečním úvodním kole podpořila Sněmovna, míří do zdravotnického výboru.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Důchodci a děti budou mít možná nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let by se snížila podle vládní novely o veřejném zdravotní pojištění z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let věku na 500 korun.

Navrhované snížení limitu by podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) zvýšilo sociální citlivost veřejného zdravotního pojištění. Systém, který ročně hospodaří s částkou kolem 250 miliard korun, by ale podle propočtů přišel zhruba o 440 milionů.

Za předvolební vábničku ČSSD označila vládní předlohu poslankyně vládního hnutí ANO Jana Pastuchová. Upozornila na to, že snížení se bude týkat i lidí s vysokými příjmy, kteří žádnou úlevu nepotřebují. Poslankyně soudí, že limit pro doplatky by se měl stanovit podle diagnóz nebo podle sociální situace.

Za cílenější nastavení limitu se vyslovili i Jiří Skalický z opoziční TOP 09 a Ludvík Hovorka z koaliční KDU-ČSL. "Bylo by dobré limity změnit systémově, nikoli plošně," uvedl Skalický. Hovorka připomněl, že limit byl zaveden jako protiopatření k regulačním poplatkům ve zdravotnictví, které uř zůstaly jen na pohotovosti. Hranice byla původně 5000 korun, pak klesla na 2500 korun. "Dříve žádný limit nebyl, když člověk zaplatil na doplatcích 30.000 korun za rok, nikdo mu nic nevrátil," poznamenal.

Snížení limitu má podporu opoziční KSČM. Její poslankyně Soňa Marková ale upozornila na to, že v tíživé sociální situaci nemusí být jen děti a důchodci. Takoví lidé by podle ní neměli platit doplatky žádné.

Poslanec ANO Pavel Plzák se pozastavil nad rozdílnými částkami, které si různé lékárny na doplatcích účtují. Některé podle něho nechtějí nic, jiné za stejný lék vyberou i stokoruny. Stát by se měl na tuto záležitost zaměřit, podotkl.

Pokud bude novela schválena, nabude účinnosti od příštího roku.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky