Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 08. červenec 2020 | Svátek má Nora
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ludvík uvažuje o nahrazení zpětných bonusů u léků maržemi

foto: Miloslav Ludvík, zdroj: FN Motol

Ludvík uvažuje o nahrazení zpětných bonusů u léků maržemi

23.02.2017 19:45
Zdroj: ČTK
Takzvané zpětné bonusy, kdy nemocnice dostávají od firem zpět část ceny zboží, ale pojišťovnám vykazují plnou částku, nejsou zločinem, řekl při čtvrtečních sněmovních interpelacích ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). U léků ale uvažuje o jejich nahrazení maržemi, jak tomu bylo v minulosti.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

"Tyhle peníze většinou slouží k dotování těch zdravotních služeb, jejichž úhrada většinou nepokrývá náklady," uvedl ke zpětným bonusům Ludvík. Pokud si firma vyúčtuje za lék například 1000 korun a zdravotní pojišťovna uhradí stejnou částku, nemocnici nezbude nic, ač ještě nese náklady na skladování léku, jeho ošetřování a na kvalifikované lékárníky, podotkl také v odpovědi na dotazy Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL).

Hovorka označil praxi zpětných bonusů za cílené podvody. Zkresluje podle něho účetnictví. Hovorka žádal o zrušení tohoto systému. "Neznám obdobné systémy jinde ve světě," řekl.

Ministr zdůraznil, že nemocnice musí vést v účetnictví bonus jako slevu. Jako jeden z důvodů jejich poskytnutí označil včasné platby. "Ne všechny nemocnice dodržují zákon, že platí do 30 dnů. Dokonce bych řekl, že většina z nich to nedělá. Ty, které to dělají, bývají bonifikovány," uvedl. Problematické by podle Ludvíka bylo, pokud by se bonusy týkaly konkrétního léku nebo zdravotnického prostředku.

Praxi, která je podle něho neblahá, zavedl podle Ludvíka bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath. Mohla by se řešit vrácením marže. "Nemocnice nebudou muset žít ze zpětných bonusů, ale nahradí se marží. Nezdraží to náklady zdravotnictví ani o korunu, ale možná že to zprůhlední," uvedl ministr. Ministerstvo o této změně u léků podle něho vážně uvažuje, provádí propočty.

Pokud by zpětné bonusy zmizely bez náhrady, vydělaly by firmy a náklady nemocnic by podle něho skokově vzrostly o miliardy korun. Vyvstala by otázka, jak je pokrýt, uvedl. Změnit praxi u i zdravotnických prostředků je podle Ludvíka problematické mnohem víc. "Jejich ošetřování a skladování a náklady na technickou údržbu jsou daleko horší," dodal.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky