Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 26. září 2021 | Svátek má Andrea
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Karlovarský kraj dá svým nemocnicím deset milionů na mzdy sester

foto: www.sestra.org

Karlovarský kraj dá svým nemocnicím deset milionů na mzdy sester

24.02.2017 09:24
Zdroj: ČTK
Zastupitelé Karlovarského kraje schválili mimořádný příspěvek Karlovarské krajské nemocnici a.s. (KKN) deset milionů korun na platy sester. Zejména sestry na interních odděleních krajských nemocnic hrozí hromadnou výpovědí. Kraj pošle KKN peníze formou navýšení základního jmění. KKN spravuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Kraj se desetimilionovou injekcí snaží uspokojit aspoň část požadavků sester. Ty chtějí vyrovnat mzdy na úroveň ostatních zdravotnických zařízení v regionu, ale také vyřešit kritickou personální situaci.

"Nemůžu říct, že bychom byly zcela spokojeny. Ale padlo několik dalších návrhů, nejen za strany kraje, ale i státu, o kterých budeme jednat. Budeme se také bavit s kolegyněmi z karlovarské nemocnice o společném postupu," řekla po hlasování zastupitelů hlavní sestra chebské interny Miroslava Korseltová.

Podle ní setrám záleží na tom, aby nemocnice fungovala. "Bohužel bez sesterského personálu to nepůjde. Některá oddělení pracují s 50 procenty sesterského personálu. Některá fungují jen tak, že tam pracují důchodkyně, žáci zdravotnických škol, brigádníci...," popsala Korseltová.

Ale zatímco by sestry chtěly, aby se mzdy zvedly o tisíce korun, desetimilionová dotace vystačí jen na zvýšení o zhruba 1000 korun hrubého. Ze 700 zaměstnanců, kteří spadají pod střední zdravotnický personál, je nyní v KKN asi 534 sester.

Podle generálního ředitele KKN Josefa Märze nyní chybí asi 100 sester podle minimálních požadavků pojišťoven a asi 150, pokud by KKN naplnila svůj personální plán. Možnosti vlastních úspor, které by mohly být využity na mzdy, jsou už minimální, v řádech stovek tisíc nebo maximálně jednotek milionů, uvedl März.

Podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) by další prostředky mohl kraj ještě rozdělit z očekávaného přebytku hospodaření z loňského roku. Také ministerstvo zdravotnictví, jak dnes hejtmanka řekla, připravuje dotační titul ve výši 400 milionů korun, z něhož by nemocnice mohly čerpat peníze na platy sester u lůžek.

Na zastupitelstvu ale zaznělo, a to z řad koalice i opozice, že základním problémem je špatně fungující systém financování českého zdravotnictví, stejně tak jako špatný systém vzdělávání sester, kvůli kterému je jich kritický nedostatek.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky