Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 21. duben 2021 | Svátek má Alexandra
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Pokřivený systém financování zdravotnictví

MUDr. Roman Kerekeš, zdroj: archiv Dr. Kerekeše

Pokřivený systém financování zdravotnictví

Medical Tribune 4/2017
06.03.2017 09:31
Zdroj: MT
Autor: MUDr. Roman Kerekeš
Mnoho ředitelů nemocnic a pojišťoven, ministrů zdravotnictví, jejich náměstků (i politických), krajských hejtmanů a starostů měst poukazuje na to, že příjmy od pojišťoven do takzvaných „soukromých“ zdravotnických zařízení několikanásobně převyšují příjmy lékaře pracujícího v nemocnici.

Chtěl bych je upozornit na jednu velice důležitou skutečnost, o které se vůbec nemluví, ale přesto je závažným porušením českého právního řádu.

V tisku se neustále objevují zprávy o tom, jak byly kraj, město nebo ministerstvo zdravotnictví nuceny poskytnout finanční injekci své přímo řízené nemocnici nebo poliklinice, protože byla ve ztrátě (např. poliklinika Praha 7 asi 5 milionů korun ročně, nemocnice Kladno desítky milionů, některé brněnské nemocnice… výčet je rozsáhlý). Uvědomují si vůbec ti lidé, že porušují zákon? Že směřují peníze daňových poplatníků do státních zařízení, ve kterých se buď plýtvá, nebo nefungují efektivně, a tím pádem kvalitně?

Mám pocit, že ČSSD by měla urychleně prosadit ve sněmovně zákon ne o „neziskových“ nemocnicích, ale o ztrátových nemocnicích, jinak půjdou všichni brzy do lochu.

Tohle neefektivní zdravotnictví stojí občany tohoto státu mnohem více než proklamovaných dvě stě a něco miliard. Daleko více. Kdyby si dal někdo tu práci a sečetl všechny injekce, které si městská zastupitelstva schválila pro státní a městské nemocnice ze svého rozpočtu v Čechách i na Moravě, to by se občané tohoto státu divili. Ministr pacientů Ludvík jakoby zázrakem najednou nalézá desítky milionů tu na ministerstvu, tu přes dotace (čti peníze vybrané na různých daních), a já se ptám: copak to Němeček neviděl? Hejtman Běhounek peníze pro lékaře na Vysočině nemá a tady v Praze se válejí někde na účtech ministerstva pacientů?

Jak k tomu přijdeme my, „soukromí“ lékaři, vazalové zdravotních přerozděloven a státu? Taky bychom chtěli dotaci z ministerstva pacientů! Udělat ztrátu není problém. Návod z Ostravy je jasný. Koupíme předražený přístroj do ordinace, dvakrát dražší, než se prodává v Emérice, a vděčná firma nám za to postaví v Čeladné barák.

Takže kdyby někoho z ministerstva pacientů nebo pojišťoven napadlo krátit spravedlivé platby ambulantním zařízením, ať si nejdříve udělají pořádek na vlastním písečku ve státních nemocnicích, nebo si dáme tu práci (jakože si ji nakonec dáme), podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podáme a bude mazec.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky