Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. leden 2021 | Svátek má Ilona

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ukládat regulační pokuty u indukovaných výkonů je zcela nelogické

Foto: Shutterstock

Ukládat regulační pokuty u indukovaných výkonů je zcela nelogické

06.03.2017 12:50
Zdroj: MT
Autor: MUDr. Petr Bouzek
V našem zdravotnictví existuje jedno zvěrstvo, regulační pokuty. Smyslem tohoto ekonomického nátlaku státu a zdravotních pojišťoven na lékaře je dosažení stavu, kdy se lékař bojí léčit, píše ve svém nejnovějším příspěvku MUDr. Petr Bouzek.

Slabší povahy skutečně podlehnou a léčí méně, než by bylo objektivně třeba. Mohl bych o tomto zvláštním fenoménu našeho zdravotnictví psát velmi dlouhý článek, nakonec jsem se kněmu vyjadřoval již mnohokrát a samozřejmě zcela marně. (Psi štěkají, tedy já, karavana jede dál, tedy zdravotní pojišťovny.) Dnes bych vypíchnul jeden zcela absurdní bod a zmínil bych jedno konkrétní jméno.

Určití lékaři mají jisté nástroje, jak ovlivnit náklady na léčbu. Mohou léčit levně a tedy víceméně nekvalitně, mohou neléčit, mohou používat nekvalitní materiály, mohou odkládat vyšetření pacientů na velmi dlouhou dobu. Je to sice otázka jejich svědomí, ale mají jisté možnosti přizpůsobit se nátlaku ze strany zdravotních pojišťoven o omezení léčby jejich klientů. Takové postupy se nakonec vpraxi i používají. Ale zcela mi zůstává stát rozum při uplatnění regulačních pokut u indukované péče. Když například já, jako praktický lékař pověřím domácí péči aplikací nějakých léčebných procedur u mých klientů, jak asi může domácí péče regulovat své náklady? Dostane příkaz a ten vykoná. To samé je stejné u radiodiagnostiky. Jak asi může primář RTG pracoviště ovlivnit, kolik udělá nativních snímků plic? To jako má sdělit žádajícímu lékaři, že už mu žádný snímek neudělá, že má na tento rok už nafoceno? Stejné je to biochemických laboratoří. Biochemické laboratoře si přeci samy neindikují, kolik udělají vyšetření. Plní něčí zadání. A přesto dostanou pokuty za to, že příliš vyšetřují.

Regulační pokuty u segmentů zdravotnické péče, které vykonávají indukované výkony, jsou zcela nelogické. Nicméně našim politikům zřejmě velmi vyhovují, protože se nikdo, a to je sněmovna lékaři přímo přecpaná, nesnaží ani náznakem, aby se to změnilo.

Docela mě zaráží, že předsedou dozorčí rady VZP je MUDr. Rudolf Stupka, rentgenolog. Je tam proto, aby se podílel na tomto poškozování svých kolegů? Nebo jako předseda dozorčí rady proti němu bojuje?

P.S. Jen tak na okraj a pro zajímavost. MUDr. Rudolf Stupka je jediný lékař, který byl zvolen za lékaři napěchovanou sněmovnu parlamentu ČR do dozorčí rady VZP. To je jistě zajímavé zjištění.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky