Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 10. červenec 2020 | Svátek má Libuše a Amálie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Zpětný nárok na zvýšení platu po atestaci

Mgr. Petr Glogar

Zpětný nárok na zvýšení platu po atestaci

23.04.2017 22:32
Zdroj: PwC Legal
Autor: Mgr. Petr Glogar
Ačkoliv mladá lékařka dokončila specializační vzdělávání, platová třída se jí nezměnila, a to osobně odnesla diplom na personální oddělení. Má zpětně nárok na doplacení rozdílu? Na dotaz odpovídá advokátní kancelář PwC Legal.

Dotaz: V současné době jsem na rodičovské dovolené a zároveň sloužím na 0,6 úvazku v nemocnici, kam se po rodičovské dovolené zpět vrátím. V roce 2015 jsem dokončila specializační vzdělávání a diplom po složení atestační zkoušky jsem ihned po obdržení zanesla na naše personální oddělení. V září loňského roku 2016 jsem začala, při rodičovské dovolené, sloužit pravidelně každý měsíc pár služeb. Nyní v únoru jsem si všimla, že ačkoliv mám zvýšené vzdělání, platová třída se mi nezměnila. Ihned jsem urgovala zvýšení třídy, na které mám ze zákona právo. Bylo mi vyhověno, ale zvýšení bude až nyní od února 2017, zpětně od září prý nárok nemám, jelikož si toto mám hlídat sama. Mám žádat o doplacení rozdílu od září a mám na ně zpětně nárok? Na koho a jakým způsobem se obrátit?

Odpovídá Mgr. Petr Glogar - seniorní advokát mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.

Pro komplexnější posouzení Vaší situace chybí informace o tom, zda pracujete v soukromém zdravotnickém zařízení nebo např. ve fakultní nebo krajské nemocnici a o jaké zvýšení vzdělání a obor se jedná. Hovoříte o platu, zřejmě se tedy nebude jednat o soukromé zdravotnické zařízení.

Váš plat se bude odvíjet na základě nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, které mimo jiné definuje kvalifikační předpoklady pro zařazení do platové třídy včetně počtu započitatelné praxe. Zároveň nařízení vlády č.222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě dále uvádí znaky a obsah pracovní činnosti, které jsou předpokladem pro zařazení do určité platové třídy. Spadáte-li tedy do určité kategorie, která zakládá Váš nárok v souladu s uvedenými nařízeními a zároveň existuje potřeba výkonu takové práce u zaměstnavatele, měl by Vám zaměstnavatel stanovit nový platový výměr. Dle §629 zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku máte nárok na doplatek z platu až 3 roky, které představují promlčecí dobu pro vymáhání těchto nároků.



Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky