Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 22. květen 2018 | Svátek má Emil
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

O svém onemocnění štítné žlázy ví jen polovina lidí

Foto: Shutterstock

O svém onemocnění štítné žlázy ví jen polovina lidí

18.05.2017 21:10
Zdroj: MT
Autor: nam
Hypotyreóza postihuje v ČR 525 000 lidí, hypertyreóza 105 000. Až u deseti procent světové populace a až u 30 procent žen se někdy v životě vyskytne nějaká porucha či onemocnění štítné žlázy. Uzly ve štítné žláze se vyskytují u 30 až 40 procent žen ve věku nad 50 let.

Na celém světě trpí onemocněním štítné žlázy až 300 milionů lidí, pouze každý druhý to ví. Nemoc postihuje osmkrát častěji ženy.

Zvýšit povědomí o tomto onemocnění, a tím pomoci lépe diagnostikovat pacienty, kteří o své nemoci doposud nevěděli, je cílem celosvětové kampaně „Týden štítné žlázy“. Pořádá ji letos podeváté společnost Merck s organizací Thyroid Federation International (TFI), v Česku pod záštitou České endokrinologické společnosti ČLS JEP. Koná se v týdnu od 22. do 28. května. Téma týdne „Nejsi to Ty. Je to Tvoje štítná žláza.“ je zaměřené na příznaky poruch štítné žlázy, které lidé často považují za důsledek životního stylu, a tudíž je řeší jinak, než by měli.

Průzkum zveřejněný při příležitosti kampaně ukázal, že téměř polovina žen (49 procent) si příznaky jako únava, pocit neklidu, či potíže se spánkem, nespojuje s tímto onemocněním, ale s hektickým životním stylem a 31 procent neumí vysvětlit, jaká onemocnění štítné žlázy se mohou vyskytovat. Souvislost se štítnou žlázou v případě přibývání nebo ubývání na váze naopak napadla 70 procent žen. Neschopnost koncentrace v práci a ve škole si dalo do spojitosti se štítnou žlázou 30 procent žen a nedostatek zájmu o cokoli a ztrátu motivace 33 procent žen. V průzkumu odpovídalo letos v lednu 6171 žen z několika zemí.

Průzkum rovněž ukázal, že bezmála čtvrtina dotazovaných žen (23 procent) řekla někomu z blízkých, aby neřešili nebo přijali pocity deprese, napětí, úzkosti a podrážděnosti, které ale mohou být příznakem onemocnění štítné žlázy. Z dotázaných 19 procent odbylo problémy s dalším možným příznakem, těžkým zažíváním a zácpou, tím, že je to součást každodenního života a musejí se s tím poprat, 18 procent takto odbylo komplikace s menstruací a 16 procent těžkosti s otěhotněním.

„Mezi základní onemocnění štítné žlázy patří hypotyreóza, hypertyreóza, záněty a nádory. Některá tato onemocnění nepředstavují pro pacienta velké nebezpečí, jiná mohou znamenat ohrožení zdraví i života, a to nejen pacientů samotných, ale v případě žen mohou ohrozit i těhotenství a vývoj plodu. Proto by se o nich mělo vědět, proto by se měla cíleně vyhledávat. To je také hlavním úkolem Týdne štítné žlázy,“ řekl profesor MUDr. Michal Kršek, CSc., předseda České endokrinologické společnosti.

Hormony, které produkuje štítná žláza, zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány v těle. Pokud štítná žláza produkuje hormonů málo, nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka. „Správná funkce štítné žlázy je důležitá od nitroděložního vývoje až po pozdní věk, v určitých životních etapách je její význam zcela klíčový,“ upozornil MUDr. Richard Stejskal, předseda Sdružení ambulantních endokrinologů, a dodal: „Příznaky onemocnění štítné žlázy lidé často přehlížejí, protože se mylně domnívají, že jsou snadno rozpoznatelné a nepřehlédnutelné. Na druhou stranu pacienti nezřídka pokládají za projevy onemocnění štítné žlázy řadu obtíží, které se štítnou žlázou souviset nemusejí. Typickým příznakem je přibírání na váze.“

Při léčbě hypotyreózy se dodává organizmu chybějící hormon ve formě tablet. V 80 až 85 procentech případů je užívání léků nutné celý život. Pokud se onemocnění odhalí včas a je správně léčeno, nezanechává následky. Dochází ke kompletní úpravě všech příznaků a pacient žije plnohodnotný život, který není onemocněním nijak zkrácen. U neléčené hypotyreózy může dojít k vystupňování klinických příznaků a závažnému poškození zdraví, v extrémních případech až k myxedémového kómatu, které bezprostředně ohrožuje život pacienta.

Léčba hypertyreózy závisí na příčině a probíhá podáváním léků, které mají co nejrychleji dosáhnout normální funkce štítné žlázy. Užívají se léky snižující tvorbu hormonů štítné žlázy, případně doplňující léky, které blokují negativní vliv hormonu štítné žlázy na srdce a zklidňují srdeční činnost. Zvýšenou činnost štítné žlázy léky obvykle během několika měsíců zklidní. Pokud se štítná žláza nezklidní, nebo se opakovaně rozbouří, je nejvhodnější definitivní řešení (operace, léčba radiojódem). V případě neléčené hypertyreózy se stupňují její příznaky, dochází k poškozování řady tělesných orgánů a tkání. Neléčená hypertyreóza může ohrožovat zdraví a život pacienta, například výskytem poruch srdečního rytmu. Vystupňovaná hypertyreóza, tzv. tyreotoxická krize, představuje těžký stav, bezprostředně ohrožující život.

Poruchy funkce štítné žlázy jsou často dědičné, ne vždy se ale musejí projevit. Spuštění nemoci se dá do určité míry předejít zdravým životním stylem s kvalitní stravou a dostatkem odpočinku, v případě dědičné dispozice navíc preventivním vyšetřením. Rizikovými faktory totiž jsou špatná životospráva, nedostatek jódu, únava, stres, radioaktivní záření a kouření. Více na www.tydenstitnezlazy.cz.Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky