Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 29. květen 2020 | Svátek má Maxmilián a Maxim
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Tématem Dne lékáren je alergie

Foto: Shutterstock

Tématem Dne lékáren je alergie

12.06.2017 09:58
Zdroj: ČLnK
Autor: Tisková zpráva
Ve čtvrtek 15. června 2017 proběhne v téměř 1000 lékárnách tradiční Den lékáren. Tento rok jsou tématem alergie, kterými trpí v České republice přibližně 2 miliony lidí.

Alergie může propuknout kdykoli během života – od narození až do pokročilého věku. Pro člověka znamená malé nepříjemnosti i velká rizika. Její projevy jsou velmi rozmanité. Může to být kopřivka, rýma i velmi prudká reakce ohrožující život. Lékárníci proto svým pacientům poradí, jak těmto zdravotním obtížím předejít, nebo jak je co nejlépe zvládnout. Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na jakoukoli látku v okolním prostředí, která u zdravého jedince žádnou reakci nevyvolá. U citlivého člověka se ale stává tzv. alergenem spouštějícím alergickou reakci. Alergie je dědičná - u dítěte, jehož rodič jí trpí, je riziko vzniku onemocnění 30 %, pokud jsou oba rodiče alergici, zvyšuje se až na 60 %. Alergenem mohou být pyly, roztoči, oříšky, ryby nebo jiné potraviny, jedy z hmyzího bodnutí, kosmetika nebo i léky. Organismus na ně může reagovat kýcháním, rýmou, slzením očí, pálením patra, svěděním, ale také otoky, bolestmi břicha či dušností. Alergie se často kříží. Například jedna z nejčastějších alergií, pylová, může být zkřížená s potravinovou. Pacient alergický na pyl břízy může obdobně reagovat také na jablka, třešně nebo lískové oříšky.

Nejprudším projevem alergie je tzv. anafylaktická reakce, která zasahuje celé tělo a může vést až k ohrožení života. Rozvíjí se velmi rychle, maximálně v řádech minut. Téměř univerzálním příznakem je svědění, často doprovázené otoky měkkých tkání, pocitem dušení, zčervenáním, výrazným snížením krevního tlaku a strachem postiženého o život. Anafylaktická reakce vyžaduje vždy okamžitou pomoc a přivolání rychlé záchranné služby.

„Alergie má nepříjemné projevy, můžete ji však mít pod kontrolou, pokud dodržíte několik zásad," připomíná prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba a dodává: „vyhýbejte se alergenům, pokud je to možné. Užívejte předepsané léky. A informujte nejen lékaře, lékárníky, ale i své blízké za účelem zvládnutí nenadálých alergických projevů." Lékárníci připravili pro své pacienty na Den lékáren letáčky s důležitými informacemi o alergii a na pacientském webu www.lekarnickekapky.cz také velké množství článků věnujících se jednotlivým druhům alergií a jejich řešení.

Recept – Den lékáren alergie [PDF]
Plakát – Den lékáren alergie [PDF]

Zdroj: Tisková zpráva ČLnKCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky