Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 15. leden 2021 | Svátek má Alice
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Křečové žíly se nově léčí lepením

Foto: Žilní klinika

Křečové žíly se nově léčí lepením

Medical Tribune 13/2017
14.06.2017 15:30
Zdroj: MT
Autor: nam
Zcela novou metodou VenaSeal/TM Closure se začaly ambulantně léčit křečové žíly také v Česku. Metoda se užívá v USA od roku 2014, od letošního roku ji začala používat pražská Žilní klinika.

Křečové žíly postihují každou třetí ženu a každého čtvrtého muže. . Jejich výskyt je dán z 80 % dědičností. Vliv má i životní styl, nadváha a zaměstnání. Nejde o problém pouze estetický, velmi snadno mohou nastat závažné zdravotní komplikace, včetně embolie.

Metoda je vhodná pro všechna stadia onemocnění – od estetických vad po pokročilá stadia, včetně bércového vředu. „Jedná se o úplné uzavření nefungující žíly dolní končetiny, která způsobuje křečové žíly, a to s pomocí speciálního lepidla, cyano-akrylátového polymeru,“ řekl při představování metody primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz. „Takto ošetřená žíla přestane být původcem křečových žil. Jejím bezbolestným uzavřením „lepidlem“ se problémy odstraní. Jde dle prezentací o velmi bezpečnou a efektivní metodu ověřenou mnoha klinickými studiemi v zahraničí,“ dodal.

Metodu mohou provádět pouze zkušení lékaři

Metoda je určena lékařům, kteří již mají bohaté zkušenosti s katetrizačními metodami laserovými a radiofrekvenčními, proto je před samotným užíváním metody vyžadována po každém lékaři certifikace firmou metodu zastupující. Před samotným zákrokem a během něho je bezpodmínečně nutná výborná znalost vyšetření duplexním dopplerometrickým barevným ultrazvukem, přičemž obrovskou roli zde sehrávají patřičné zkušenosti odborníka. Metoda bez použití barevné duplexní dopplerometrické sonografie není možná. „Jedná se o nitrožilní katetrizační metodu, kdy pod kontrolou ultrazvuku je do hlavní nedostatečné povrchní žíly zaveden katetr a poté je aplikováno speciální lepidlo, které po nepatrné chvilce slepí stěny poškozené a nefunkční žíly tak, že dojde ke kompletnímu uzavření žíly, tím se odstraní hlavní příčina rozšíření žil pod místem uzávěru. Během celého výkonu přitom lékař s klientem komunikuje,“ vysvětlil primář. Jelikož se jedná o nejšetrnější z katetrizačních metod, u pacienta hrozí jen minimální rizika spjatá se samotným výkonem. Naopak předností metody VenaSeal je, že klient po zákroku nemusí nosit kompresní punčochy a ihned může začít sportovat. Jsou jen doporučena preventivní opatření, kterými by se měli běžně řídit lidé s vrozenou dispozicí křečových žil. „Nevýhodou je cena, která u nás pro prvních 100 pacientů je zvýhodněna, a to při operaci jedné nohy na 40 000,-Kč a při operaci obou nohou na 50 000,-Kč,“ upřesnil primář.

V ČR bylo v roce 2015 kvůli křečovým žilám 14.514 hospitalizací

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky to je 4,8 procenta všech hospitalizací. Hospitalizační léčbu hradí zdravotní pojišťovny, modernější ambulantní léčbu si platí pacienti sami. Klasická operace v plné anestezii, při níž se poškozená žíla zaslepí a vytáhne, se provádí už více než 110 let. "Když se dobře indikuje a dobře provede, má dobré výsledky," řekl Schütz. Pacient je v nemocnici obvykle několik dní, v pracovní neschopnosti pak tři až čtyři týdny.

Operace s pomocí lepidla, laseru nebo radiofrekvenční sondy poškozenou žílu uzavřou. Žíla zůstane v těle a postupně se vstřebá. Polohu sondy v žíle lékař hlídá pomocí ultrazvuku. "Žíla se po zásahu laserem stahuje a poničí natolik, že tam vůbec neprochází krev a postupně se zcela vstřebá," vysvětlil primář. Ceny operací se pohybují mezi 15.000 až 30.000 kč za jednu nohu, cena za obě je nižší. Operace trvá řádově hodiny, pacient odchází domů po svých.

Metodu VenaSeal/TM Closure absolvovalo v ČR zatím jen několik desítek pacientů

„Po kapkách se při vytahování katetru aplikuje lepidlo, pak se to musí přimáčknout, aby se žíla slepila," uvedl Schütz. Operace trvá půl hodiny. Pacient může druhý den do práce. Tělo se s odstraněním žíly vyrovná bez problémů. "Devadesát procent krve odchází hlubokým žilním systémem, deset procent povrchovým systémem. Pokud jsou křečové žíly, tak povrchový žilní systém je absolutně nefunkční," vysvětlil.

Prevence křečových žil

Ve věku nad 50 let se s křečovými žilami potýká asi polovina populace. Vhodnou prevencí je pohyb. Když už člověk křečové žíly má, měl by se vyhnout sportům, které nohy zatěžují, jako vzpírání či jízda na koni. Naopak vhodné je plavání či jízda na kole.

Kromě nově zaváděné metody VenaSeal poskytuje Žilní klinika celé spektrum výkonů k léčbě křečových žil: CHIVA, EVLT, Radiofrekvence, Closure fast, Kosmetická flebectomie, Pěnová sklerotizace, Laser mikrovarixů. Dále provádí manuální a přístrojové lymfodrenáže, léčbu celulitidy, odstranění mateřských znamének a kožních výrůstků, dermatoskopické vyšetření, léčbu žilní trombózy, angiologické vyšetření, interní a předoperační vyšetření, Laserovou rejuvenaci .Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky