Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 19. prosinec 2018 | Svátek má Ester
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Má zaměstnavatel právo mluvit zaměstnancům do úpravy jejich vlasů?

Má zaměstnavatel právo mluvit zaměstnancům do úpravy jejich vlasů?

16.08.2017 20:28
Zdroj: PwC Legal
Autor: Mgr. Petr Glogar
Zdravotní sestra si obarvila vlasy, s čímž vedení kliniky ARO nesouhlasí. Může zaměstnavatel mluvit svému zaměstnanci do úpravy vlasů? V poradně MT odpovídá Mgr. Petr Glogar z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.

Dotaz: Jsem všeobecná sestra pracující na ARO a je mi 40 let. Celou svou praxi pracuji na jednom pracovišti, bez problémů, výtek a jiných kázeňských prohřešků. Ovšem až do dnes. Dovolila jsem si totiž obarvit své dlouhé vlasy na světle fialovo. A vyvstal problém. Vedení kliniky mi nařídilo, že si mám vlasy obarvit zpátky na svou původní barvu. Má na toto zaměstnavatel právo?

Odpovídá Mgr. Petr Glogar - seniorní advokát mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.

Způsob úpravy vašich vlasů, vč. jejich obarvení, by neměl být předmětem pracovněprávního vztahu, pokud ovšem obarvení nepředstavuje ze zdravotních či hygienických důvodů riziko pro pacienty či výkon vaší práce.

Prvním důvodem je, že úprava vašeho zevnějšku je odrazem vašich lidských práv a svobod. Druhým důvodem je, že příkaz zaměstnavatele by s velkou pravděpodobností mohl být označený za diskriminační, neboť představuje rozdílný a pravděpodobně neopodstatněný přístup k zaměstnancům na základě vnějších znaků.

Zaměstnavatel může sice v pracovním řádu určit povinnost z opodstatněných důvodů na určitou úpravu zevnějšku, tyto vnitřní předpisy však opět nesmí sloužit jako nástroj diskriminace.

Na základě Vámi uvedených informací se tedy domníváme, že Vám zaměstnavatel nemůže nařídit, abyste si vlasy přebarvila na jejich původní barvu.



Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky