Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 25. květen 2020 | Svátek má Viola
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

I mírná konzumace alkoholu má nežádoucí vliv na mozek

Foto: Shutterstock

I mírná konzumace alkoholu má nežádoucí vliv na mozek

24.10.2017 17:49
Zdroj: MT
Autor: uza
Důkazy vlivu lehké nebo umírněné konzumace alkoholu na mozkové struktury a funkce jsou smíšené. Nová dlouhodobá britská studie poskytla potvrzení, že i mírná konzumace způsobuje nežádoucí změny na mozku.

Pro kognitivní funkce neexistuje u alkoholu žádné „bezpečné množství“.

Vědci zkoumali vztah mezi příjmem alkoholu a dopadem na mozek u 550 dospělých pacientů o průměrném věku 43 let. Jejich týdenní spotřeba alkoholu a kognitivní funkce byla porovnána pravidelně od roku 1985 do roku 2015. Na konci studie byla participantům provedena magnetická rezonance (MRI). Spotřeba alkoholu byla měřena pomocí „jednotek“, kdy jednotka představuje 8 gramů alkoholu. Žádný z účastníků nebyl na počátku studie na alkoholu závislý a po celou dobu jejího trávní byla konzumace alkoholu stabilní.

Během 30 let sledování se ukázalo, že s vyšším příjmem alkoholu je spojeno snížení hustoty šedé hmoty v mozku. Při porovnání s abstinencí příjem od 1 do 13 jednotek týdně neměl nežádoucí, ale ani protektivní účinky, zatímco příjem 14 až 20 jednotek týdně (což je množství, považované u mužů za „mírnou“ konzumaci), 21 až 29 jednotek týdně a ≥30 jednotek týdně způsobovaly významně vyšší riziko pravostranné hipokampální atrofie (relativní riziko 3,4, resp. 3,6, resp. 5,8). Vyšší průměrný příjem alkoholu naopak způsoboval změny v bílé hmotě, především při plynulosti vyjadřování (například při vybavování slov, spojené s funkcí předního laloku).

Ukázalo se tak, že zatímco příjem do 13 jednotek alkoholu týdně se nijak neprojevuje, už při příjmu mezi 14 a 20 jednotkami (množství, které bývá považováno za „bezpečné“) dochází k atrofii v oblasti hipokampu. Důsledkem této atrofie bývá poškození kognitivních funkcí a demence.

Zdroj: Topiwala A et al. Moderate alcohol consumption as risk factor for adverse brain outcomes and cognitive decline. BMJ 2017 Jun 6; 357:j2353. (http://dx.doi.org/10.1136/bmj.j2353)Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky