Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 25. květen 2020 | Svátek má Viola
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Testy ženské plodnosti nejsou spolehlivé

Foto: Shutterstock

Testy ženské plodnosti nejsou spolehlivé

25.10.2017 11:20
Zdroj: MT
Autor: uza
Testy ovariální rezervy, jejichž ceny se v českých podmínkách pohybují mezi 600 až 1 000 Kč, jsou zřejmě zbytečným vyhazováním peněz.

Tvrdí to nová studie, podle níž tyto testy šanci na početí určit nedokáží. Nebo aspoň ne do budoucna.

Tyto testy plodnosti stanovují z hormonů v krvi, kolik ženě zbývá vajíček. Byly původně vyvinuty pro kliniky umělého oplodnění k určení, jak bude žena odpovídat na léčbu, stimulující ovaria k produkování vajíček.

Studie, publikovaná v JAMA, zahrnovala 750 žen ve věku 30 až 44 let, které neměly předchozí problémy s plodností a pokoušely se otěhotnět tři měsíce nebo méně.

Výsledky ukázaly, že nízká koncentrace AMH (antimuleriánský hormon) nebo vysoká koncentrace FSH (folikulostimulační hormon), jejichž množství zmíněné testy měří, nemají vliv na šanci ženy otěhotnět v daném měsíci, a nevedou k nižší šanci na početí ani po šesti až 12 měsících.

Odborníci upozorňují, že mnohé ženy s nízkou ovariální rezervou mohou otěhotnět bez jakýchkoliv problémů, zatímco u jiných i přes vysokou ovariální rezervu to často trvá dlouho a navíc je třeba léčby.

„Koncentrace hormonů se v čase mění, takže záznam z jednoho dne nám prozrazuje jen velmi málo o tom, jaká bude plodnost ženy zítra. Daná studie ukazuje, že měření těchto hormonů k předvídání schopnosti počít u citlivých a potenciálně vystrašených žen není správné a mělo by se s ním skoncovat,“ uvedl k tomu v komentáři doktor Channa Jayasena, odborník na reprodukční medicínu z britské Imperial College London. Uvedené testy však mohou být užitečné pro vyšetřované ženy s problémem s početím k tomu, aby se našlo rozhodnutí, jakou další léčbu zvolit.

Zdroj: Steiner, AZ et al. Association Between Biomarkers of Ovarian Reserve and Infertility Among Older Women of Reproductive Age. JAMA. 2017;318(14):1367-1376. doi:10.1001/jama.2017.14588Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky