Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 25. květen 2020 | Svátek má Viola
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Lékaři vyvinuli nový test k urychlení léčby respiračních chorob

Foto: Shutterstock

Lékaři vyvinuli nový test k urychlení léčby respiračních chorob

15.11.2017 03:33
Zdroj: MT
Autor: uza
Využití nalezne zejména při akutních příjmech v nemocnicích. V takových případech jsou pacienti často léčeni bez formální diagnózy, protože příznaky chřipky se překrývají s mnoha dalšími virovými i bakteriálními infekcemi horních cest dýchacích.

Podstatou nového postupu je okamžité umístění stěru do přenosného přístroje, který využívá rychlou molekulární diagnostiku. Vzorky není třeba odesílat do laboratoře a výsledky jsou dostupné do hodiny, zatímco jinak je k tomu zapotřebí i několika dnů.
Systém byl testován ve studii během chřipkové sezóny v letech 2015 a 2016 v univerzitní nemocnici na skupině 720 pacientů s akutním respiračním onemocněním, včetně zápalu plic, exacerbace astmatu a CHOPN. Polovina pacientů prošla zmíněným testem, kdy byl stěr analyzován v přístroji rychlé molekulární diagnostiky. Druhá polovina byla testována standardním způsobem.

Výsledky, publikované v Lancet Respiratory Medicine, prokázaly, že pacienti, testovaní přímo na místě, obdrželi správnou léčbu svých plicních problémů rychleji. Navíc pacienti s pozitivním testem na chřipku mohli být okamžitě izolováni ve speciálních prostorech a také dostali správnou antivirovou medikaci.
Dr. Tristan Clark, který studii vedl, připomněl, že toto testování má potenciál zabránit rezistenci na antibiotika tím, že omezí nevhodné nebo neefektivní léčbě. Podle něj jsou virové infekce při astmatu a CHOPN častým důvodem nadbytečného nasazování antibiotik.

Zdroj: Lancet Respiratory Medicine



Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky