Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 25. květen 2020 | Svátek má Viola
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Expozice matky zplodinám vede k buněčným změnám dítěte

Foto: Shutterstock

Expozice matky zplodinám vede k buněčným změnám dítěte

27.11.2017 15:39
Zdroj: MT
Autor: uza
Ženy, které během těhotenství dýchají znečištěný vzduch, mají děti s vyššími známkami „stárnutí“ buněk při narození.

Nová studie z Hasselt University v belgickém Diepenbeeku prokázala, že tyto děti pak mají kratší chromosomální telomery, které se za normálních okolností zkracují v průběhu stárnutí.

Tento objev zřejmě vysvětluje možné biologické důvody zdravotních problémů, se kterými se takové děti setkávají.

„Prenatální expozice znečištěnému ovzduší a jemným prachovým částicím vyvolává množství nežádoucích následků,“ uvedla v komentáři ke studii pro JAMA Pam Factor-Litvak z oddělení veřejného zdraví na Coumbia University v New Yorku. Zkrácení telomer vede k chronickým zdravotním problémům v dospělosti, jako jsou srdeční a nádorová onemocnění.

Vědci pro tuto práci sledovali délku telomer ze vzorků pupečníkové krve a placentární tkáně 641 novorozenců, narozených ve správném termínu ve Flandrech v letech 2010 až 2014. Zároveň zkoumali expozici matek škodlivinám označovaných jako PM 2,5, což je směs pevných částic a kapek tekutin menších než 2.5 mikrometru v průměru, která může zahrnovat prach, špínu, saze a obvykle se nachází ve výfukových plynech. Ženy byly většinou vystaveny působení průměrně 13,4 ug/m3 týdně.

Jak studie prokázala, zvýšení expozice PM 2,5 o každých 5 ug/m3 během těhotenství způsobilo zkrácení telomer přibližně o 9 % v pupečníkové krvi dětí a o 13 % ve vzorcích placenty.

Vědci připouštějí, že následkem expozice PM 2,5 mohli mít zkrácené telomery už rodiče těchto dětí. Přesto jsou přesvědčeni, že částečky znečištění ze vzduchu mohou prostupovat přes placentární bariéru a přímo ovlivňovat chromozomy u plodu.

Předchozí studie, věnované vlivu znečištěného ovzduší, přinesly důkazy, že způsobuje zvýšené riziko neplodnosti, předčasného porodu, narození dítěte s nízkou porodní váhou nebo s malým obvodem hlavy.

Vědci proto upozorňují, že je zapotřebí vyhýbat se znečištěnému ovzduší – například nejezdit na kole do práce během dopravní špičky a zvážit nákup čističky vzduchu.

Zdroj: Martens DS, et al. Prenatal Air Pollution and Newborns' Predisposition to Accelerated Biological Aging. JAMA Pediatrics. Published online October 16, 2017. doi:10.1001/jamapediatrics.2017.3024

Autor: uzaCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky