Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 22. říjen 2018 | Svátek má Sabina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Pacienti nepoznají příznaky infarktu a vyhledávají lékařskou péči pozdě

Foto: Shutterstock

Pacienti nepoznají příznaky infarktu a vyhledávají lékařskou péči pozdě

04.12.2017 20:24
Zdroj: MT
Autor: uza
Významná část starších pacientů s infarktem odkládá odjezd do nemocnice o šest hodin i více. Zjistila to nová studie z USA, ale podle všeho se jedná o všeobecný problém.

Vědci zjistili z údajů celkem 2 500 osob ve věku nad 75 let, kteří byli hospitalizováni s infarktem, že 1053 pacientům (42 %) trvalo šest a více hodin, než se dostali do lékařské péče. Důvodem bylo, že pacienti měli většinou (celkem 21 %) atypické příznaky, jako jsou dušnost, slabost a únava, bolest v paži či rameni, potíže s trávením a zvracení, které nezahrnovaly typickou bolest na hrudi.

Atypické příznaky pak způsobily zpoždění nástupu nemocniční léčby. Toto pozdržení má konsekvence nejen v delší době, kdy je srdce bez potřebného kyslíku, a následného většího poškození srdečního svalu. Zároveň také vede k méně intenzívní léčbě, zatímco u těch, kteří přijdou dříve, lékaři častěji nasazují všechny prostředky, uvedl k tomu Dr. Robert Goldberg z University of Massachusetts Medical School.

Autoři studie proto vyzývají k rozsáhlé kampani, která by veřejnosti vysvětlila možné příznaky infarktu. Tím by se zkrátil čas, než se pacient dostane do nemocnice, a zlepšily se tak vyhlídky na uzdravení.

Zdroj: Ouellet GM et al. Prehospital Delay in Older Adults with Acute Myocardial Infarction: The ComprehenSIVe Evaluation of Risk Factors in Older Patients with Acute Myocardial Infarction Study. Journal of the American Geriatric Society. DOI: 10.1111/jgs.15102Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky