Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 22. říjen 2018 | Svátek má Sabina

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nebojkotujte elektronické recepty, žádá lékaře prezident ČLK

Foto: Archiv MUDr. Kubka

Nebojkotujte elektronické recepty, žádá lékaře prezident ČLK

27.12.2017 13:47
Zdroj: ČLK
Autor: MUDr. Milan Kubek
Dopis prezidenta České lékařské komory MUDr. Milana Kubka lékařům, ve kterém MUDr. Kubek formuje stanovisko ČLK k povinnému používání elektronických receptů od 1. ledna 2018.

Vážené kolegyně a kolegové,

v souvislosti s desítkami vašich dotazů vás žádám, abyste od 1.1.2018 nebojkotovali elektronické recepty. Kdo můžete, používejte je, tedy v případě, že systém bude fungovat. My ostatní budeme i nadále používat recepty klasické. Pro lékařskou komoru není přijatelné, aby pacienti kvůli nezodpovědnému experimentu nedostali potřebné léky. V současnosti více než osm tisíc lékařů nemá přístup k tzv. centrálnímu úložišti elektronických receptů. Z toho logicky vyplývá, že za vystavování papírových receptů nikomu nic nehrozí.

Lékaři – nepracující důchodci a lékaři paraklinických oborů mohou vystavovat klasické recepty trvale na základě vyhlášky č. 415/2017 Sb., kterou prosadila Česká lékařská komora. Dne 5.12.2017 jsme podali trestní oznámení, jehož cílem je zjistit, v čích kapsách skončilo více než 300 milionů korun, které stát doslova vyhodil oknem za nefunkční systém, který následně začal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) budovat znovu takříkajíc od nuly. Zodpovědnost někdo nést musí. Nevýhodné smlouvy přece musel někdo ze státních úředníků či politiků podepsat.

Ředitel SÚKL PharmDr. Blahuta rezignoval a nový ministr zdravotnictví Mgr. Vojtěch navrhuje, aby navzdory povinnosti používat elektronické recepty, nebyli lékaři celý rok 2018 pokutováni, pokud tuto povinnost nebudou dodržovat. To je jistě dobrá zpráva. Avšak co bude dál? Ujišťuji vás, že ČLK i nadále prosazuje, aby elektronické recepty, které v současnosti nesplňují předpoklady, kvůli kterým jsou zaváděny, zůstaly, tak jako v Německu, nepovinnou variantou, případně aby se tato povinnost, obdobně jako v Belgii, netýkala lékařů v důchodovém věku. Samozřejmě jsme připraveni jako nouzovou variantu podpořit též Senátem ČR schválenou novelu zákona o léčivech, která povinnost používat elektronické recepty odkládá o další dva roky.

V každém případě tak jako s EET i pro elektronické recepty platí heslo: „Žádnou paniku“, jedeme dál. Tedy i v roce 2018 budeme, tak jako dosud, v souladu s etickými principy svého povolání podle svých možností pomáhat našim pacientům a psát recepty tak, jak můžeme, tedy elektronicky nebo klasickým způsobem.

Kolegyně a kolegové, děkuji vám za práci, kterou vykonáváte ku prospěchu našich pacientů a přeji vám i vašim blízkým, které máte rádi, klidné vánoce a do nového roku 2018 vše dobré.

S kolegiálním pozdravem

MUDr. Milan KubekCopyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky