Přeskočit na obsah

ČLnK upozorňuje na výpadky léků. Situace s dostupností léčivých přípravků v českých lékárnách není černobílá

Česká lékárnická komora (ČLnK) pravidelně zveřejňuje seznam nedostatkových léků, ve kterém informuje veřejnost o reálném stavu výpadků v lékárnách. Podle srpnové analýzy ČLnK chyběly v lékárnách nejen nahraditelné léky na průjem či prostatu, ale i velmi těžko zastupitelné či dokonce nenahraditelné léky na virové infekce očí či rakovinu prsu.

Během měsíce srpna nahlásili lékárníci ze všech regionů celkem 93 výpadků léků. Jedná se o léky, které v lékárnách reálně chyběly a nemohly tak být pacientům vydávány. Nejčastěji chyběl Furorese, lék na odvodnění pro dialyzované pacienty, Keppra na léčbu epilepsie či antibiotikum Ciplox. Lékárny se také nadále potýkaly s výpadkem Endiaronu, léku na průjem, či Anacidu na překyselení žaludku. Celkem osm nedostupných léčivých přípravků hlášených lékárnami v období od 1. 8. do 31. 8. 2018 bylo přitom v lékárně jinými léky nenahraditelných: Virgan, Tamoxifen, Maxitrol, Clostilbegyt, Actrapid, Metalcaptase, Dalacin, Xultophy.

Je nepřípustné, aby pacienti s rakovinou čekali na svůj lék tři týdny

Hlášení lékárníků, která ČLnK pravidelně přicházejí, upozorňují nejen na případy, kdy se léky dají jen velmi těžce nahradit, například zvýšením množství tablet v jiné gramáži. Ale lékárníci hlásí i případy, kdy se léky v lékárně nahradit nedají vůbec.

Od července v lékárnách nelze sehnat například lék Mitomycin C Kyowa 10 mg a 20 mg. Ten se doporučuje podávat u některých typů karcinomu spolu s jinými léčivými přípravky nebo po selhání primární léčby. Přípravek se užívá u celé řady onkologických onemocnění včetně rakoviny prsu ke zlepšení subjektivních i objektivních příznaků. Dle sdělení Státního ústavu pro kontrolu léčiv není lék dostupný ani nahraditelný. Distributor nabízí na mimořádný dovoz neregistrovaný přípravek Mitomycin Medac 1x20 mg, ale doba jeho dodání je cca tři týdny,“ upozorňuje na obtížnou nahraditelnost léku pro onkologické pacienty PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.

Nenahraditelným lékem v lékárnách je i lék Virgan určený na virové infekce oka: „Virgan chybí dokonce již od března 2017, a je to opravdu velký problém, protože jeho náhrada neexistuje,“ dodává za lékárníky Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK. Problém s náhradou je i u přípravku Clostylbegyt na poruchy cyklů u žen či lék pro diabetiky Xultophy a inzulín Actrapid.

Dle ČLnK ztrácí současný model DTP, (Direct To Pharmacy, distribuce přes jediného, monopolního distributora) smysl a měl by být zrušen. Tento model totiž léčivé přípravky pacientům nezajistí a pouze ohromně komplikuje a prodražuje práci lékárníků. „Dle platného zákona mají lékárny dostat lék do dvou pracovních dnů od objednávky. Je jasné, že v případě nahlášeného výpadku léku k jeho dodání v tomto termínu nedojde. Ale pokud výpadek není hlášený a přesto lék dostupný není, měl by dle názoru ČLnK Státní ústav pro kontrolu léčiv konat. Komora také žádá, aby ministerstvo zdravotnictví a SÚKL pružněji a častěji využívali opatření proti vývozu léčiv uvedená v Zákonu o léčivech,“ shrnuje situaci s nedostupnými léky Chudoba.

 

Vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL):

Situace s dostupností léčivých přípravků v českých lékárnách není černobílá

Česká lékárnický komora zveřejnila další, již třetí, seznam léků, které v českých lékárnách chybí. Nechceme situaci zlehčovat, Státní ústav pro kontrolu léčiv se jím bude ještě zabývat, ale již dopředu avizujeme, že nic není černobílé a že nemůžeme souhlasit se všemi položkami uvedenými na seznamu.

Například Endiaron – 13. srpna tohoto roku držitel rozhodnutí o registraci oznámil přerušení dodávek a 3. září je obnovil. Máme k dispozici písemné ujištění, že Endiaron je ve skladech distributorů. S přerušením dodávek Endiaronu jsme se v tomto roce setkali již několikrát, stejně jako u Ospenu, Cilkanolu, Maxitrolu, Furorese. Jejich výpadky jsou krátkodobé. Duodart a Cilkanol mají sice přerušené dodávky další dobu, ale jsou nahraditelné. Dodávání oblíbeného Anacidu na trh bylo ukončeno, ale je určitě možné pacientům nabídnout jinou alternativu, stejně jako u krému Ibalgin. Přípravek Keppra je podle informací SÚKL dostupný, stejně jako Xultophy. Vesicare a Dalacin jsou nahraditelné, na zajištění náhrady ze přípravek Tamoxifen a Metalcaptase je zveřejněna výzva Ministerstva zdravotnictví na zajištění specifického léčebného programu.

Připouštíme, že svoji roli hraje regionální dostupnost, některé distribuční sklady lék už/ještě mají, jiné nemají. Přerušení dodávek hlášené SÚKL ještě nemusí znamenat, že lék v celé republice chybí, může být v dostatečném počtu balení jak u distributorů, tak v lékárnách. Možná je samozřejmě i opačná situace. Vzhledem k tomu, že hlášení posílají držitelé rozhodnutí na SÚKL prostřednictvím online formuláře, informace se v čase stále mění.

Role SÚKL v zajišťování dostupnosti léčiv SÚKL je pouze informační a komunikační. Nelze přinutit farmaceutickou firmu, aby přerušené dodávky k nějakému datu obnovila. Ústav se zabývá každým hlášením, vyhodnotí nahraditelnost léčivého přípravku a v případě nenahraditelnosti a dlouhodobého výpadku informuje Ministerstvo zdravotnictví, které dále koná. Například u dlouhodobě nedostupné masti Virgan byly připraveny podklady pro možnost zajištění specifického léčebného programu. Kromě přímého kontaktu na držitele rozhodnutí SÚKL nemá mnoho dalších možností, jak si ověřit, zda je přípravek v dostatečném množství dostupný v každé lékárně. Rozhodli jsme se dnes přesvědčit se v přímo v jedné konkrétní lékárně. Jak je vidět z obrazové dokumentace, Xultophy, Keppra nebo Endiaron v této lékárně nechybí.

Foto: Xultophy, zdroj SÚKL 7. 9. 2018

 

Foto: Keppra, zdroj SÚKL 7. 9. 2018

Foto: Endiaron, zdroj SÚKL 7. 9. 2018

Historickou úlohou lékárníka bylo vždy pacientovi pomoci. Domníváme se však, že zveřejňováním nepřesných seznamů údajně chybějících léků, lékárníci veřejnosti nijak nepomůžou. Kdyby nebyl lékárník schopen pacientovi stojícímu na druhé straně táry nabídnout řešení, bylo by to smutné.

Zdroj: ČLnK + SÚKL

Doporučené

Hereditární angioedém: co je nového?

28. 3. 2024

Journal of Comparative Effectiveness Research uveřejnil v květnu 2023 inspirativní práci Maureen Wattové a jejích spolupracovníků, v níž je nepřímo …