Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. listopad 2019 | Svátek má Cecílie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Účinky trehalózy chtějí vědci využít k léčbě diabetu a metabolického syndromu

Foto: Shutterstock

Účinky trehalózy chtějí vědci využít k léčbě diabetu a metabolického syndromu

Medical Tribune 22/2018
27.08.2018 11:36
Zdroj: MT
Autor: svat
Ačkoliv užívání přírodních cukrů v terapii hyperglykemických stavů velký efekt nepřineslo, nová studie prospěšnost jednoho takového sacharidu prokázala. Jedná se o trehalózu, jejíž účinky na lidský organismus popsali vědci z Washingtonské univerzity v St. Louis v časopise JCI Insight.

Cíleno na metabolismus glukózy

Metabolický syndrom je závažné onemocnění, u kterého se kombinuje několik složek zahrnujících obezitu, hypertenzi, poruchu glukózové tolerance nebo zvýšené koncentrace triacylglycerolů v krvi. Každá ze složek metabolického syndromu přitom zvyšuje pravděpodobnost výskytu dalších vážných onemocnění jako mozkové mrtvice, aterosklerózy nebo ischemické choroby srdeční. Prevalence metabolického syndromu ve vyspělých zemích stále stoupá, což ilustrují dostupná data z USA. Zatímco v letech 1988–1994 postihoval metabolický syndrom kolem 25 % americké populace, v letech 2007–2012 už prevalence přesahovala 34 %. Publikovaná studie ukazuje, že trehalóza by mohla účinně upravit poruchu metabolismu glukózy, která je společným projevem diabetu a metabolického syndromu.

Klíčový gen ALOXE3

Trehalóza je přírodní cukr složený ze dvou molekul glukózy, který je produkován některými bakteriemi, houbami, rostlinami nebo dokonce zvířaty. V dnešní době je využívaná především v potravinářském a kosmetickém průmyslu. Podání trehalózy rozpuštěné ve vodě vedlo u myší k zvýšení citlivosti na inzulin a k snížení neoglukogeneze. Rovněž se stimuloval metabolismus.

Hlavním mechanismem účinku trehalózy je aktivace genu ALOXE3, jehož činnost spouští také hladovění. Podání trehalózy tak dokáže navodit účinky podobné hladovění, ovšem bez nutnosti omezení přísunu potravy. Spoluautor studie Dr. Brian DeBosch vysvětluje, že gen ALOXE3 funguje v podstatě na stejném principu jako antidiabetika ze skupiny thiazolidindionů tím, že zvyšuje citlivost k inzulínu. „Naše data naznačují, že podávání trehalózy s normální stravou nastartuje v játrech změnu zpracování výživných látek, a to prospěšnějším způsobem,“ dodává DeBosch.

Laktotrehalóza vhodnější formou

Praktickému využití trehalózy brání především to, že se při průchodu gastrointestinálním traktem rozkládá a ztrácí tak na své účinnosti. Vědci proto přišli s řešením v podobě příbuzného cukru, tzv. laktotrehalózy. Ta je na rozdíl od trehalózy odolná proti působení trávicích enzymů, prochází střevem nerozštěpená a zachovává si tak schopnost aktivovat gen ALOXE3 i během trávení. Navíc může ve střevě fungovat i jako probiotikum. Teprve další studie na lidech ovšem ukáží, jestli se léčebný potenciál trehalózy promění v úspěšnou terapii.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322866.phpCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky