Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 16. červen 2019 | Svátek má Zbyněk
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Rögnerová náměstkyní, Philipp se soudí

Foto: Shutterstock

Rögnerová náměstkyní, Philipp se soudí

Medical Tribune 19/2018
08.10.2018 09:15
Zdroj: MT
Autor: ač
Ministerstvo zdravotnictví má po deseti měsících řádnou náměstkyni pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Pokud ale uspěje se svou žalobou exnáměstek Tom Philipp, mohou nakonec být na stejném křesle náměstci dokonce dva.

Ministerstvo zdravotnictví má po deseti měsících řádnou náměstkyni pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Pokud ale uspěje se svou žalobou exnáměstek Tom Philipp, mohou nakonec být na stejném křesle náměstci dokonce dva.Novou náměstkyní ministra zdravotnictví pro ekonomiku a zdravotní pojištění byla k 2. říjnu jmenována Helena Rögnerová. Ta byla od začátku letošního roku vedením sekce dočasně pověřená. „Helena Rögnerová je zkušenou manažerkou a za posledních deset měsíců prokázala, že sekce ekonomiky a zdravotního pojištění pod jejím vedením funguje dobře. Očekávám, že se nyní primárně zaměří na kontrolu a metodické vedení přímo řízených organizací tak, aby byla posílena transparentnost jejich hospodaření,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na konci roku 2017 vláda zrušila místa náměstka ministra zdravotnictví pro ekonomiku a přímo řízené organizace a náměstka pro zdravotní pojištění. Tím přišli o funkce náměstci Tom Philipp a Petr Landa. Na vedení nově vzniklé sekce pro ekonomiku a zdravotní pojištění bylo vypsáno výběrové řízení. V prvním výběrovém řízení, kterého se Rögnerová neúčastnila, si ministr z kandidátů doporučených komisí nevybral. Proto se pak konalo druhé.

Podle mluvčí ministerstva Gabriely Štěpanyové mělo to, že výběr náměstka nové sekce trval tak dlouho, několik příčin. Mimo jiné mluví o průtazích ze strany státního tajemníka. „Ministr zdravotnictví státního tajemníka pravidelně urgoval, aby výběrové řízení proběhlo za dodržení standardních lhůt,“ uvedla Štěpanyová.

O služební místo náměstka pro ekonomiku a zdravotní pojištění se ucházel v obou výběrových řízeních i bývalý náměstek pro zdravotní pojištění Tom Philipp. U komise získal podle informací MT dokonce nejvyšší počet bodů. To ale pro doporučení komise není zásadní. Komise vybrala v souladu s pravidly tři uchazeče. Mezi nimi si mohou ministr a státní tajemník na ministerstvu vybrat.

Philipp se ovšem zároveň dosud o místo náměstka soudí. Ve sporu se jedná o konkrétní pravidla zákona o státní službě. Philipp tvrdí, že měl být na toto služební místo podle zákona o státní službě zařazen v červnu, když bylo volné po zrušeném předchozím výběrovém řízení a on zároveň zůstal (po zařazení dalšího exnáměstka Petra Landy) jedinou volnou osobou, postavenou toho času mimo službu.

Na konci června také byl Philipp na místo náměstka zařazen, ale toto rozhodnutí vzápětí zrušil náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Především proto, že zařazení neprovedl osobně státní tajemník na ministerstvu zdravotnictví Ivo Beneda, který byl na nemocenské, ale zastupující úředník. Právě rozhodnutí Postráneckého zrušit zařazení na místo náměstka Philipp napadl. Pokud bude úspěšný, bude mít ministerstvo zdravotnictví zřejmě náměstky dva.

Podle Štěpanyové ale byl postup státní služby, když bez konzultace s ministrem v létě zařadila Philippa na místo náměstka, účelový a blokoval výběr nového náměstka. „Státní služba tak učinila bez vědomí ministra, doslova za jeho zády, v rozporu se zákonem,“ podotkla Štěpanyová.

Pokud soud vyhraje, bude to pro Philippa znamenat hlavně zadostiučinění. Po všech událostech si dnes už nemyslí, že by mohl se současným vedením ministerstva dobře spolupracovat.

Rögnerová na konci devadesátých let vedla FN v Motole, v letech 2000 až 2006 byla senátorkou a následně členkou vedení skupiny Mediterra. Od roku 2012 je v různých funkcích na ministerstvu zdravotnictví. Ve výběrovém řízení získala od komise druhý nejvyšší počet bodů ze tří uchazečů. „Je důležité zdůraznit, že výběrová komise vždy vybírá tři nejvhodnější kandidáty. V tomto případě výsledky prvních dvou byly srovnatelné. Náměstek je jedním z nejbližších spolupracovníků ministra, a je proto logické, že ministr má hlavní slovo v rámci finálního výběru,“ uvedla Štěpanyová.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky