Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. listopad 2019 | Svátek má Cecílie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

V ČR je devátá nejvyšší úmrtnost na diabetes v EU

V ČR je devátá nejvyšší úmrtnost na diabetes v EU

Medical Tribune 22/2018
12.11.2018 13:46
Zdroj: MT
Autor: red

Jen v Evropě žije s diabetem 66 milionů lidí. Podle Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) může toto číslo do roku 2045 stoupnout na 81 milionů. Navíc podle IDF více než třetina nemocných o své chorobě vůbec neví.V roce 2017 v Evropě připadlo na léčbu lidí starších 18 let s diagnostikovaným diabetem a nemocí s ním spojených 207 miliard dolarů (což jsou přibližně tři roční státní rozpočty Česka). Ani tato suma ale nedokázala v Evropě zabránit loňským bezmála 700 tisícům úmrtí spojených s tímto onemocněním. V ČR podle IDF vloni zemřelo kvůli diabetu nebo nemocem na něj navázaným 9 542 lidí. Při počtu 835 528 diagnostikovaných případů to znamená, že diabetu nebo komplikacím, které způsobuje, podlehl v roce 2017 v tuzemsku každý 88. pacient. To statisticky Českou republiku řadí v rámci zemí Evropské unie mezi ty s nejvyšší úmrtností. Smutné prvenství v těchto číslech mezi členskými státy unie drží Bulharsko, kde vloni zemřel každý 51. pacient s diabetem. Nejlépe je na tom naopak Kypr, kde nemoc způsobila smrt každého 185. pacienta. V Česku se za léčbu jednoho pacienta s tímto onemocněním ročně vydá necelých 1 763 dolarů (což je bezmála 40 tisíc korun), v rámci zemí EU nejvíce do pacientů s touto nemocí investuje Lucembursko, a to přes 11 300 dolarů (přes čtvrt milionu korun). Na druhém konci této statistiky je s necelými 680 dolary (přibližně 15 300 korunami) Rumunsko.

I v případě tohoto onemocnění hraje klíčovou roli prevence a včasné odhalení nemoci. Devět z deseti lidí s diagnostikovaným diabetem trpí diabetem 2. typu, kterému lze v řadě případů předejít změnou životního stylu. Nejčastější příčinou vzniku tohoto onemocnění je totiž obezita. Riziko nemoci se dá navíc odhalit ještě před tím, než vůbec propukne. Fáze takzvaného prediabetu, tedy období, kdy koncentrace cukru v krvi již ukazuje na problém, ale nemoc samotná ještě nepropukla, může trvat i třeba deset let. A pokud se podaří odhalit riziko již v tomto období, je při spolupráci pacienta velká šance, že se nemoc nakonec vůbec neprojeví. K včasnému záchytu slouží také testy na koncentraci cukru v krvi, kterých mohou využít zájemci i v lékárnách.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky