Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 26. únor 2020 | Svátek má Dorota
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Brno má simulátor pro celé spektrum kardiologických intervencí

Simulátor kardiologických intervencí. Foto FN Brno

Brno má simulátor pro celé spektrum kardiologických intervencí

Medical Tribune 13/2019
17.06.2019 13:09
Zdroj: MT
Autor: red
Fakultní nemocnice Brno má jako první nemocnice v České republice simulátor pro kardiovaskulární intervence.

Jedná se o high‑end kardiovaskulární simulátor švédské firmy Mentice, který umožňuje především nácvik diagnostických a intervenčních zákroků na koronárních tepnách včetně implantace stentu a řešení komplikací. Simulátor nabízí i modul pro intravaskulární intervenci při cévní mozkové příhodě.„Toto zařízení ale dovoluje nácvik téměř kompletního spektra výkonů, se kterými se intervenční kardiolog setkává, včetně strukturálních intervencí. Z nich si dovolím vybrat v současné době nejdůležitější a také nejrychleji se rozvíjející oblast, kterou je katetrová implantace aortální chlopně (TAVI). V případě, že by pacienti s aortální stenózou, pro kterou je TAVI určena, nebyli takto léčeni, jejich životní prognóza by často byla dokonce horší než u pacientů s nádorovým onemocněním. Je tam i modul pro intravaskulární intervenci při cévní mozkové příhodě,“ říká přednosta Interní kardiologické kliniky LF MU a FN Brno doc. MUDr. Petr Kala, Ph.D., FESC, FSCAI.

Pro FN Brno se tímto přístrojem otevírá další možnost spolupracovat s podobnými centry ve světě. „Kardiovaskulární simulátor je určen pro postgraduální výuku a k přípravě na atestaci. Samozřejmě jej budou využívat naši lékaři, ale rádi bychom tuto možnost poskytli i ostatním kolegům, a to i ze zahraničí. Není optimální, když se lékaři začínají učit přímo na živých pacientech, i když jsou samozřejmě pod dohledem zkušenějšího kolegy. Letectví je v tomto mnohem dále – tam je již nemyslitelné, aby pilot za sebou neměl hodiny a hodiny simulačního výcviku,“ dodává doc. Kala.

Simulátor je určen pro postgraduální výuku a k přípravě na atestaci. Budou jej využívat zejména lékaři z brněnské fakultní nemocnice, ale pracoviště by ho rádo poskytlo i ostatním lékařům, a to i ze zahraničí. Umožnuje nácvik téměř kompletního spektra výkonů, se kterými se intervenční kardiolog setkává. „Byli bychom neradi, aby se lékaři začínali učit na živých pacientech, podobně jako v případě pilotů je lépe začít s výcvikem na simulátoru.“ Podle lékařů, kteří měli možnost si přístroj vyzkoušet, simulace plní svůj účel. „Je to velmi reálné, první dojmy jsou pozitivní,“ říká MUDr. Martin Hudec.

Čtěte také


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky